lev_zagorski.jpg

„Един пламенен популяризатор на делото на Апостола“ - с тези думи пазарджишкият общественик Константин Генчев изчерпва характеристиката за Бочо Христов Загорски, близък родственик на Васил Левски, чиито документи се съхраняват в Държавен архив - Пазарджик.

 Бочо Загорски е внук на Яна Начева – сестра на Левски и най-голямата сред  децата на Гина и Иван Кунчеви. Роден е на 26 февруари 1880 г. в Карлово, в семейството на Христо Загорски и Гина, дъщеря на Яна. Бочо Загорски завършва Военното училище в София през 1902 г., с чин подпоручик. Като военен работи във Враца, в Първи пехотински Софийски полк, в Цариброд към 25 пехотински Драгомански полк, където получава чин порукчик. През 1908 г. Бочо Загорски е преместен в Пазарджик. От 1910 г. до Балканската война служи в школата за запасни офицери в Княжево. Участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни като командир на рота. Участник е в битките от Дойранската епопея през 1917 г., получава чин майор. След Първата световна война минава в запас в армията, но продължава да работи като помощник командир и лектор в жандармерийската школа в София. През втората половина на 1922 г. окончателно минава в запас.

 

Lev Image001

Семейство Гина и Христо Загорски. [1890 г.]      Първи ред от ляво надясно: Христина - дъщеря, Яна Начева – сестра на Васил Левски, майка на Гина Загорска, Христина Б. Загорска- майка на Христо Загорски и Бочо Загорски – син.          Втори ред от ляво надясно: Гина, Никола – син, Христо Загорски. Карлово.

 През 1908 г. се жени за Марийка Соколова – дъщеря  на възрожденеца Иван Соколов, с която имат един син – Христо. След войните Бочо Загорски се установява със семейството си в родния град на съпругата си Пазарджик, където се занимава със застрахователна дейност и до дълбоки старини е активен участник в туристическото движение.

След  1922 г. Бочо Загорски окончателно минава в запас и се посвещава на идеята да популяризира възгледите и делото на родственика си Васил Левски. Изнася хиляди беседи за делата му, както и малко известни случки и факти от живота на Апостола, разказвани от неговата майка, сред разнородна аудитория от всички краища на страната. За това свидетелстват тетрадката му със събрани впечатления и беседите и лекциите, старателно записани на пишеща машина. Бочо Загорски е запомнен от съвременниците си и с откупения от него, размножен и разпространен най-точен портрет на Васил Левски, създаден от художникa Георги Черкезов по описания на близки и съратници на Апостола. Портрет и наследен кичур от косите на Левски са неизменните реликви, съпътствали Бочо Загорски при пътуванията му из страната. Бочо Загорски успява да възстанови първия таен шифър на Левски, наречeн от него „ключ“. Той е съставил и родословна схема на рода на Васил Левски.

Lev Image002

Поручик Бочо Загорски с майка му Гина Загорска – дъщеря на Яна Начева (сестра на Васил Левски). София. 1905 г.

 

Бочо Загорски умира на 4 окт. 1976 г. в Пазарджик. До края на дните си той е неуморен популяризатор на делото на Васил Левски.

 

Lev Image003

Родословна схема на Гина и Иван Кунчеви – родителите на Васил Левски до 80 – те години на XX век.  1976 г. 

Lev Image004

Първият шифър на на Васил Левски (наречен от него „ключ“), възстановен от Бочо Загорски. [1950 г.]

Lev Image005

Бочо Загорски на 93 години. 1972 г.

 

Документите за фонд  №904: Загорски, Бочо Христов (1880-1976) са дарени на Държавен архив – Пазарджик от самия него. През 1986 г. неговата снаха Филка Загорска предава допълнителни материали. След извършена актуализация на фонда, документите са обособени в 44 архивни единици, включени в ннвентарен опис №1. Сред най-ценните от тях са: снимка на най-близките роднини на Левски пред паметника му в София в деня на откриването му (1895), която е и в списъка на особено ценни документи на Държавен архив – Пазарджик; родословна схема; ключ за тайния шифър на Левски; беседи на Бочо Загорски за стратегията и тактиката на военното дело и за живота на Васил Левски; работен вариант на документален филм на БНТ за 110-та годишнина от обесването на Левски и др. Много ценни са и албумите със снимки, които документират участието на Бочо Загорски във войните. Крайните дати на документите във фонда са 1880-1982 г.

 

 

Надежда Свиркова

Държавен архив – Пазарджик

 




Loading...