trahana_rozovo.jpg

В брациговското село Розово, жени от различни поколения и девойки се събраха за приготвянето на традиционното местно ястие „траана“. Житената госба, розовци правят на 40-я ден от раждането на бебе, за отдаване на почит към Богородица, задето ще закриля новороденото и семейството, което го е сдобило. От незапомнени времена, разказа Радка Енчева-Кочева от РЕКИЦ „Читалища“ - Пазарджик.

Възрастните в Розово не знаят датата на раждане на обичая, но си знаят, че така се прави. За да са здрави бебетата и техните родители, че да ги отгледат до големи. Да се множи челядта. И беловласите жени разказваха как са изпълнявали ритуала за деца, внуци и правнуци.

На 24 август „траана“-та се приготви не за новородено, а за да бъде  предадена историята и рецептата от възрастните носители на знанието и умението - на по-младите, които да пазят имането и да се грижат за него, за  да бъде пренасяно живо напред във времето. Този път, със специално наричане  и нови надежди – да стане чудо и да почнат младите да се връщат в Розово, да се народят деца и да се завърне глъчката и живота. Защото селото старее и обезлюдява. Почти не са останали хора в трудоспособна и детеродна възраст. Няма училище, нито детска градина, няма поминък, дори свещеник няма всеки ден, сподели Радка КЕнчева-Кочева.

Но пък в Розово има история, памет, традиции и култура и необходимост, и дълг - те да бъдат съхранени и продължени…. И  читалище има там - „Просвета-1911“. С малцина ентусиасти, обединявани и водени от секретаря Васка Спасова, подкрепяна и от председателя Мария Млечкова и будните розовци. Малка общност, която има своя социален, културен и обществен живот. Защото читалищният секретар не спира да развива себе си в отговор на предизвикателствата и да прекроява дейността на читалището към реалните потребности на мястото и хората там.   

Така се осъществи и поредната инициатива на Васка Спасова. По предаване на рецептата за тяхната си „траана“. В нейния дом - с  розовска щедрост и българско гостоприемство. За популяризиране на културното богатство на родното село и показване на живите носители на нематериалното наследство, техните народни знания и умения.

Като част от Регионалните чествания на 20 години Конвенция 2003 на ЮНЕСКО за опазване на световното културно многообразие.

Събитието беше заснето от оператора и фотограф Валентин Благоев. Предстои, РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик да направи окончателен подбор на предложените от професионалиста снимки, които да бъдат качени в сайта на ЮНЕСКО за участие във Фотоконкурса „Wiki обича да опазва живото наследство на Европа“. Ведно с описанието на ритуала. И Розово, като късче от България, да стане разпознаваемо за света със своята „траана“.

Читалищни специалисти от област Пазарджик участваха в празника на розовската самобитност, за да подкрепят инициативата и да споделят преживяването. С усещането, че са допринесли за случването и за раждането на идеята, провокирана от информационните срещи, посветени на отбелязването на 20-годишнината на Конвенция 2003 и от свързаните творчески обсъждания по време на Областните съвещания и обучения за работещите в читалищата в региона. Отново във фокуса на Конвенцията, организирани от Регионалния читалищен център в Пазарджик.

Trahana Rozovo V

Снимки:

Иванка Трендафилова, секретар на НЧ „Селска пробуда -1927“ с. Варвара




Loading...