tp_mestni_izb2023DSC_6553a.jpg

Приоритетът „Чистота” е много важен. По отношение на чистотата има какво да се желае. Фирмите не се справят така, както очакваме. Причината не е една, многопластови са, от обективен и субективен характер, но по-важното е какво може да се направи, за да може тази ежедневна част от живота ни да се подобри. С тези думи кандидатът за кмет от МК "Новото време" Тодор Попов откри пресконференцията, посветена на втория, "но не по важност", приоритет за бъдеща работа. В брифинга участваха и кандидатите за общински съветници от коалицията Таня Димитрова, арх. Кръстю Танков, адв. Златко Митрев и Атанас Минчев.

Тодор Попов, бе категоричен, че е необходимо контролът да се засили. "Независимо че положихме старание през годините, правихме всякакви зелени инициативи, стимулирахме хората, които поддържат градинките, давахме всякакви материални стимули, сменихме голяма част от съдовете в града, което е така, но има още неща, които трябва да се променят. Аз съм от малкото управленци, които като сгрешат, си признават и се извиняват.  На първо място е контролът по отношение на сметосъбиращите и сметоизвозващите фирми. В града интензитетът е добър, но в селата  невинаги графиците се спазват.

Трябва да работим още и по отношение стимулиране и контрола по  поддържането на междублокови пространства, тротоарни площи, алеи и всички съотносими към имотите на фирми и граждани. Тук има много какво да се желае. Ангажиментът за поддържане на прилежащите площи към блокове и частни имоти  е ангажимент на собствениците.  Ще въведем ефективна система за контрол и санкциониране, защото сме се убедили във времето, че само с метода на убеждението не се постигат добри резултати. Има много хора, които си поддържат чисто пред офисите, къщите и междублоковите пространства, но има и много хора, които чакат кмета да им помете пред тях. Няма как да стане тая работа, защото това е тяхно задължение. Принципите са ясни – санкции за тези, които не изпълняват предписанията да си почистят и стимули за тези, които си поддържат всичко това на ниво", поясни кандидатът за кмет. Той съобщи, че концесионният договор с фирмата по сметосъбиране изтича през февруари, а новата обществена поръчка е в съдебна фаза, тъй като един от участниците обжалва и ще приключи до края на годината.

 "В новата поръчка сме заложили доста по-нова техника, която да осъществява този тип дейности. За БРОКС лошо не мога да кажа, защото 14-15 години те извършваха дейност, която никак не е проста. И добре, че са тези хора, които още работят в сектор „Чистота”. Нека се замислим, ако ги няма тези хора, предимно от ромски произход, кой друг ще седне да вдига тези казани или да мете с метла. Нека си казваме нещата „право куме в очи”. Затова през следващите години ще използваме в тази дейност по-нови технологии. Сигурно сте забелязали, вече тестваме една прахосмукачка за листа и се оказва доста ефективна. За един работен ден два пъти се изчиства целия център. Ще вземем още 2-3 такива, а също и едни по-малки машини с четки за улиците в широкия център и за кварталите. Така ще разширим обхвата на улиците, по които тази дейност се извършва ежедневно" увери Тодор Попов. Той добави, че ще бъдат подменени и част от контейнерите.

"Ще има политики на санкции и стимули… някои неща не се харесват на хората, но те са необходими, за да се живее по-добре. В чужбина спазваме правилата, а тук - не. Разбира се, война с хората няма да водим", заяви кандидатът за кмет от МК "Новото време" .

Тодор Попов се спря и на предстоящото въвеждане на нова методика при определяне на такса смет. "Това ни предстои. Ако не догодина, то със сигурност следващата или по-следващата година. Тук няма непопулярна мярка, това е реалистична мярка. И трябва да сме готови за това", отбеляза той и посочи, че сега много по-натоварени са юридическите лица, които плащат около 60% от таксата срещу 35-40% от гражданите, а несправедливостта е и в това, че се плаща на база собственост на имоти, независимо колко души живеят в тези имоти.
От коментираните 3 бъдещи варианта според него най-справедлив е този, при който  таксата ще се определя на принципа необходими разходи.
Той бе категоричен, че такса смет в Пазарджик не е най-висока в нетно изражение. " Промилът няма никакво значение. Важно е колко се плаща на месец. В големите градове е много повече, поради една проста причина - данъчните оценки там са два пъти по-високи. Несравнима е цената на една гарсониера в центъра на Пазарджик и в центъра на Пловдив. Колкото и да е нисък промила, плаща се поне път и половина  повече там,  а за София да не говорим", коментира още Тодор Попов.

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ СА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ


tp_mestni_izb2023DSC_6553.jpg


Loading...