kulenski20240215.jpg

На 14 февруари 2024 г. кметът на община Пазарджик Петър Куленски откри фотодокументална изложба „Васил Левски – революцията и свободата“ в Регионална библиотека „Н. Фурнаджиев“.

„Прекланям се пред делото на Апостола на свободата Васил Левски, който жертва живота си за освобождението на България. Днес, ние потомците, трябва свято да пазим заветите му и да ги предаваме на поколенията след нас!“, каза Петър Куленски. Той благодари на децата от Начално училище „Васил Левски“ с ръководители г-жа Дима Гълъбинова и г-жа Анна Сарафска за вълнуващия патриотичен рецитал, посветен на Дякона.

Изложбата гостува в Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев“- Пазарджик в рамките на партньорството ни с Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. София и е по повод 151 години от гибелта на Апостола на свободата, каза директорът на културната институция Лъчезар Риков.

Сред фотосите са документи от фондовете на Националната библиотека, които са писани от Васил Левски, както и архивни свидетелства от други личности, свързани с неговата революционна дейност. Те представляват изключително национално богатство и чрез подбрани екземпляри са представени на вниманието на българската общественост.

Централно място в експозицията е отделено на оригиналите на личния бележник (тефтерчето) на Васил Левски, в което той е водил своите записки, бележки, сметки и пр. през последните две години от живота си и „Нареда на работниците за освобождението на българския народ” – изключителния и гениален програмен документ на Апостола и на Програмата и Устава на БРЦК от 1872 г.Определящи за изложбата са и фотокопия на запазените документи, излезли изпод перото на Апостола – писма, шифри, псевдоними, сметки и др., както и седемте запазени негови снимки, допълнени от образите на неговите сподвижници – общо над 50 фотографии.

Друг акцент в експозицията е провелото се преди 140 години в Букурещ Първо общо събрание на БРЦК (29 април – 4 май 1872 г.) Представени са документални материали, които проследяват подготовката и заседанията на събранието: парола, инструкция за делегатите, протоколи и др.
Подобаващо място в изложбата намират печатни издания за живота и делото на Апостола. Посетителите могат да видят на фотографии едни от най-старите книги за Левски, притежание на Националната библиотека, по-нови публикации, както и литературни творби.


kulenski20240215a.jpg


Loading...