obl20240418.jpg

 За предприетите превантивни мерки за защита от вредното въздействие на водите и недопускане на бедствени ситуации през сезона на пролетното пълноводие на територията на област Пазарджик докладваха ръководители и представители на институции на заседание на Областния щаб за защита при бедствия, който беше свикан със заповед на  Областния управител Валентина Кайтазова.

На съществуващите 99 язовира в област Пазарджик са направени през миналата година общо 107 проверки на място и документално на техническото и експлоатационно състояние.

 Националната електрическа компания чрез Предприятие „Язовири и каскади” стопанисва следните големи язовири: „Батак“, „Белмекен“, „Чаира“, „Голям Беглик“, „Беглика“, „Тошков чарк“, „Широка поляна“. Регулярното изпускане на води се извършва след уведомяване на населените места разположени под язовирните стени, Басейновите дирекции Източнобеломорски район и Западнобеломорски район и ОЦ на РДПБЗН- Пазарджик. Извършва се ежедневно измерване на водното ниво на всички водохранилища и се поддържат съответните безопасни обеми.

„Напоителни системи – клон Тополница“ стопанисват язовирите: „Тополница“, „Малка Мътница“ и „Виноградец“. Контролните обеми, определени от МОСВ се наблюдават и поддържат ежедневно. Аварийните планове са актуализирани, извършена е проверка на аварийната техника, аварийните групи и аварийните складове. Извършена е проверка на участъците от защитните диги и е осигурена проводимостта на реките, стопанисвани от дружеството.

Общо 60 са язовирите на територията на област Пазарджик, стопанисвани от общините, като с най-много язовири са общините Панагюрище – 21 бр., Стрелча- 12 бр. и общ. Пазарджик – 12 бр. След извършените проверки основните констатирани неизправности са свързани с наличието на дървесна и храстовидна растителност по откосите на язовирните стени, силна ерозия на водния откос, филтрация, неизправни основни изпускатели. На собствениците са дадени предписания за отстраняването им.

От речните участъци, попадащи извън регулационните граници на населените места, са почистени около 45 км., които включват участъци от реките Марица (с. Габровица, с. Момина Клисура и с. Сестримо), Яворица (с. Церово), Луда Яна (с. Цар Асен, с. Сбор и с. Росен), Калаващица (гр. Стрелча и с. Дюлево), р. Стрелчанска Луда Яна (гр. Стрелча), р. Марица (гр. Пазарджик, с. Синитово и частично в с. Мирянци), р. Луда Яна (гр. Панагюрище и с. Бъта), р. Луда Яна (с. Попинци).

Предстои да бъде актуализиран Областният план за защита при бедствия в частта „Наводнение“, тъй като е приет План за управление на риска от наводнения за Източнобеломорски район (2022-2027г.).




Loading...