Ivan_kosturkov_800.jpg

110 години от смъртта на писателя Иван Костурков

 

„Тъжният човек“ – така го нарича писателят Михал Кремен и такъв остава в спомените на съвременниците си и в ума на немногобройните си читатели Иван Костурков – скромен литературен творец, със скромно по обем и богато по съдържание творчество,  обречен на непознаване и на забрава поради ранната си смърт.

           Иван Костурков е роден през 1883 г. в многодетно, небогато семейство от Панагюрище. Начално и прогимназиално образование получава в родния град, след което  учи в гимназия в Пловдив. Това време съвпада и с ранната смърт на майка му, от която според спомени на близки, наследил нежната си душа. Животът му в лишения в Пловдивската гимназия и в Университета в София отключват болестта туберкулоза, която оставя отпечатък върху личността и творчеството му и е причината за ранната кончина на твореца.  След следването на филология в Софийския университет, Иван Костурков  завършва обучението си с два семестъра като студент в Белград.

 

    Ivan Kosturkov Image001

Родната къща на Иван Костурков в Панагюрище. [1885].

Тогава идва най-важният творчески етап в живота му – двегодишното учителстване в прогимназията в Троян от есента на 1908 г., където преподава български език и пеене. Любовта на лирика към красивото и възвишеното е поделена между литературата и музиката. В Троян Костурков успява да се изяви и в двете изкуства. Освен, че непрестанно чете поезия и проза, и записва в тетрадка любимите си стихове на Ботев, Вазов, Яворов, Пушкин, Лермонтов, Хайне,… младият учител от юноша владее цигулката и виолончелото. Спомените на негови ученици  разказват за музикалните му изяви в Троян. С композитора Борис Тричков, също  учител там и други млади музиканти създават първият струнен квартет, после – оркестър. В часовете по пеене в училище и на читалищните вечеринки в града, Иван Костурков показва виртуозност в музикалните си изяви. С колегата му Тричков сформират и смесен хор, който става част от всяко тържество и забава.

 

 

В този период  Иван Костурков, който считал литературата за висше изкуство, към което има респект,  се осмелява да започне да пише. Творецът ни завещава: десет разказа, сред които най-известни са първият „Лека нощ“, „Белият презморец“, „Последното пристанище“, няколко стихотворения в проза – „В небето“, „Друго лекарство“,  недовършената повест „Воденичар“  и откъси от драмата „Свой“.  Написаното от Иван Костурков напомня неговата собствена съдба на човек, който е наясно с предстоящата скорошна смърт. Ярко присъства страданието, образите на млади, жадни за живот, но обречени хора. Есента на 1910 г. учителят Костурков е преместен в Стара Загора, където здравето му рязко се влошава. Връща на лечение в санаториума в Троян, където пише последните си творби. Умира през април 1911 г. на 27-годишна възраст.

 

 

 

Ivan Kosturkov Image002

Ivan Kosturkov Image003

Картичка със снимка на Иван Костурков. На гърба стихотворение на Н. Джеров, посветено на поета. Издание на Фонд “Иван Костурков” – Троян. 1922 г.

   

Признателни ученици от Троян не го забравят и десет години след смъртта на Иван Костурков  учредяват комитет на негово име, който през 1922 г. издава малък сборник с негови творби и спомени за учителя, човека и твореца.  След още десетилетие Комитет за увековечаване паметта на бележити личности от Панагюрище започва издаването на поредица „Бележити панагюрци“, първият том от която събира всичко написано от Иван Костурков.
"Обликът на българската литература се формира, както от големите имена, оставили голямо по обем и значимост творчество, така и от тези, които не успяват да разгърнат целия си потенциал от възможности, притиснати от кратките „срокове“ на даденото им от живота време.  Иван Костурков е ярък пример за такъв творец. Доказателство за неоспоримата му дарба е признанието на младите поети Николай В. Ракитин, Стоян Дринов, които му посвещават стихове, Михаил Кремен също пише в негова памет. Никола Фурнаджиев в предговора към стихосбирката си „Радостни дни“ направо признава: „Един пръв братовчед на баща ми, Иван Костурков, тогава бе млад писател… Неговите  първи опити се следяха с трепет и в нашата къща. Навярно повлиян от това, аз обичах да чета много и започнах да пиша стихотворения… Ivan Kosturkov Image004

Документите от личния фонд на Иван Стоянов Костурков са предадени в Държавен архив - Пазарджик през 1978 г. от племенника му Иван Борисов Костурков. Регистрираните във фонд №526К осемнадесет а.е. са за периода 1886-1992 г.  Съхранените лични дневници, писма и снимки на поета, статии във вестници и списания за живота и творчеството на поета и др. дават представа за личността на Иван Костурков. 

 

Надежда Свиркова

Държавен архив – Пазарджик




Loading...