pmg20221024.jpg

Ученици и преподаватели от ПМГ „К. Величков“ - Пазарджик участваха в международна среща по европейската програма “Еразъм+” в периода 2-8 октомври 2022г. Двете старши учителки по английски език Мирослава Такева-Ненчева и Димитрийка Боева този заедно с Ралица Кордова (12а), Лариса Тодорова (12а), Ая Кожухарова (11д), Николай Стоянов (11д) и Виктор Вукев (11д) участваха в международна среща по проект "Училищната среда като средство за стимулиране на ученическия потенциал", която се проведе в централна Швеция. Домакини бяха техни колеги и съученици от основно училище в Мокфйерд, община Гагнев, област Даларна. Ето какво споделят завърналите се от там наскоро Еразъм ветерани..

"За да бъдем напълно откровени, тръгнахме за Швеция предубедени и резервирани за това как ще бъдем посрещнати, какво ще е отношението към гостите, какво ще е метеорологичното време и въобще с куп други страхове и предразсъдъци. Това, обаче, се оказа за всички ни голям зов за събуждане, тъй като ни посрещна една приказна, чиста и много зелена страна, с дисциплинирани и гостоприемни хора, държащи на реда и правилата, а есенното меко време беше придружено от най-красивите есенни цветове. Както се оказа, нашите шведски партньори организираха такъв тип транснационална среща за първи път. Партньорите в този проект са от Турция, България, Естония и Словения. За наша изненада, а и може би защото им бяхме дали добър пример при гостуването им в България през май месец, ние останахме очаровани от наситената културна програма, която ни бяха приготвили, от полезните практически работилници за учениците, а така също и от грижата им към нас. По време на престоя ни там успяхме да посетим Фалун, който е главен град на региона Даларна, известен с невероятната си мина за добив на медна руда, също и градче на име Лександ, в който разгледахме местната гимназия, а така също и град Борленге, в който посетихме един интересен и съвременен научен център.

Темата на провелата се среща беше "Социалната и психологическата среда като средство за насърчаване на потенциала на учениците". Точно този тип среда, както установихме е и в основата на образователната система в Швеция. Психичното здраве на учители и ученици е приоритет, на основата на който може да се гради успехът в живота. Концепцията за успешност, всъщност, не забелязахме да е за тях непременно обвързана с високи академични постижения, а по-скоро с практични умения за реалния живот. В някои от стаите на училището домакин видяхме шевни машини, други пък приличаха на цех за дървообработване, а за часовете по готварство учениците разполагаха с огромна, напълно оборудвана кухня, в която всеки можеше да научи магията на добре приготвената храна. Всички се чувствахме така, както се чувстват и учениците в тамошното училище – спокойни, обгрижени, усмихнати, ведри. Цели екипи от специалисти се грижеха за добрата среда на децата, за сигурността им, за напредъка им, даваха ясни инструкции, подкрепени с примери и чувство за хумор. Направи ни силно впечатление, че за състояние, в което си отдъхваш, релаксираш, подкрепяш се с кафе или чай даже, или пък похапваш нещо вкусно, шведите имат конкретна дума „фийка”. Тази дума ни напомни, че в истинския живот има нужда и от време за почивка, време за размисъл, за съзерцание, за изводи и за приятелство. Тръгнахме си от Швеция с усмивки и топли спомени. Ще ни липсва!”

Последното пътуване по този проект ще бъде в град Нарва, Естония, където ще се проведе и заключителната среща.


pmg20221024c.jpg
pmg20221024a.jpg
pmg20221024b.jpg


Loading...