IMG_20250605_140632_1.jpg

Домакин на срещата е пазарджишката машиностроителна компания РАИС

 Проблемите в машиностроенето представиха индустриалци пред вицепремиера Томислав Дончев, министъра на образованието Красимир Вълчев и зам.-министъра на труда и социалната политика Гергана Алексова-Великова. В дискусията, организирана от Българската браншова камара по машиностроене, участваха също народният представител Петя Цанкова, областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова и кметът на Пазарджик Петър Куленски. Гост на събитието беше и председателят на Общинския съвет в Пазарджик Найден Шопов.

Срещата се състоя в Пазарджик. Домакин беше машиностроителното предприятие РАИС, чийто управител инж. Нишан Бъздигян е член на Контролния съвет на Камарата.

Липсата на кадри, липсата на подкрепа от държавата, високата цена на електроенергията и газа за промишлеността, недостатъчната подготовка на ученици и студенти в техническите специалности бяха част от проблемите, поставени от индустриалците в първата част от дебата, в който на техни въпроси отговаряха вицепремиерът Томислав Дончев, министър Красимир Вълчев и зам.-министър Гергана Алексова-Великова.

Инж. Нишан Бъздигян поздрави представителите на правителството за успеха, който Европа отчете в положителни конвергентни доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, а кмета на Пазарджик – за адекватната му политика в подкрепа на желанието на бизнеса да има пряк контакт с учебните заведения и младите хора, които проявяват интерес към техническите специалности.

„Поздравявам кмета на Пазарджик за организираните Дни на кариерата и съм сигурен, че тазгодишното издание е само първа крачка към следващи съвместни инициативи, които да срещнат индустрията с младите хора и техните преподаватели. На нас са ни нужни не само технически специалисти, а добре подготвени технически специалисти“, подчерта инж. Бъздигян.

„Тук бяха поставени много проблеми. В Община Пазарджик имаме практика от подобни срещи да излизаме с конкретни задачи и цели“ – това каза кметът на Пазарджик Петър Куленски, споделяйки опита със срещата на бизнеса с ръководствата на учебните заведения и с ученици по време на Дните на кариерата. Тази инициатива беше резултат от предходна среща в Пазарджик, отново с участието на министъра на образованието Красимир Вълчев, на която г-н Бъздигян постави въпроса за липсата на диалог между бизнеса, учебните заведения и младите хора. Тогава си поставихме за цел да реализираме подобна среща и организирахме Панорамата на професиите -  направихме изложение, на което бяха представени не само учебните заведения, а и цялото Сдружение на предприемачите, което имаше възможност да представи своите бизнеси, работните места, възможностите за реализация на младите хора. Споделям това като опит да си поставяме конкретни задачи и цели, за да вървим напред“, сподели кметът Петър Куленски. Той съобщи, че Община Пазарджик е направила необходимите постъпления, за да бъде възстановена паралелката с дуално обучение, която подготвя кадри за сектор машиностроене.

Народният представител от БСП-Обединена левица Петя Цанкова изказаха удовлетворението си от факта, че всички – и представителите на индустрията, и на държавната власт, и на законодателната се обединяват около необходимостта от здрав фундамент на държавата, а именно образованата нация, която да е гарант за просперираща икономическа държава.

„В последните 4 години страната ни бе в политическо безвремие поради липсата на редовно правителство – това блокираше дългосрочни решения по важни обществени проблеми, както и задълбочаването на всички кризи. Едни от най-потърпевшите бяха именно представителите на бизнеса, за които държавата не можеше да гарантира сигурност и стабилност“, посочи Петя Цанкова.

Реформата не може да бъде кампанийна – нужна е приемственост, стабилност и дългосрочна стратегия, включително по отношение на професионалното образование“, подчерта Петя Цанкова.

Тя информирам участниците в дискусията, че съгласно законопроекта, който е приет вчера на второ четене в Комисията по образование, държавата ще финансира втора бакалавърска или магистърска степен за студенти, които се обучават в приоритетни професионални направления, защитени специалности или по договор с конкретен работодател. Това е реална стъпка към преодоляване на недостига на специалисти и създаване на по-тясна връзка между образованието и пазара на труда.

Представителите на властта и на бизнеса се разделиха с поет ангажимент по поставените проблеми да започнат заедно да търсят решения. В хода на дискусията бизнесмените декларираха готовност да подпомагат обучението на млади хора в техническите специалности, като очакват и от държавата да им съдейства в процеса на по-добрата професионална подготовка на кадрите.


IMG_20250605_143417.jpg
rais_20250605_144143_.jpg


Loading...