Два златни медала за Пазарджик от националния турнир по ментална аритметика AmaCup 2026
Два златни медала за първо място донесоха в Пазарджик възпитаници на Център за ранно детско развитие и ментална аритметика - AmaKids Пазарджик след участието си в националния турнир #AmaCup 2026. Златните медалисти са Натали Благоева и Иван Корбанколев.
Петото издание на детския турнир се проведе на 25 и 26 април в град Русе, който тази година беше домакин на събитието. В него взеха участие над 220 деца от цялата страна, които премериха сили в бързина, концентрация и точност на мисленето.
„За школата AmaKids в Пазарджик този успех е поредното доказателство, че инвестицията в развитието на детския потенциал дава реални резултати. Гордеем се с нашите деца – не само заради медалите, а заради усилията, постоянството и увереността, която изграждат по пътя си“, споделят от екип“, сподели пред ПАмедия Даниела Фингарова от АмаКидс Пазарджик.
Какво представлява менталната аритметика?
Менталната аритметика е иновативен метод за ранно детско развитие, който води началото си от древния абакус – сметало, използвано преди повече от 2000 години в Азия. Днес методиката е модернизирана и се прилага в над 50 държави по света. Чрез работа с реален и въображаем абакус децата развиват едновременно двете полукълба на мозъка, като подобряват концентрацията, паметта, логическото мислене и креативността. Изследвания показват, че децата, обучавани по този метод, повишават скоростта на обработка на информация и увереността си при решаване на задачи още в ранна възраст.

