arhit20220909.jpg

От днес Брацигово е домакин на тридневен форум "Брацигово - каменният поток на времето", организиран от Община Брацигово, Камарата на архитектите в България (КАБ) и Камарата на строителите в България (КСБ). В Пресклуба на БТА в Пазарджик организаторите дадоха подробности за целите на форума.

Арх. Десислава Димитрова - главен организатор на събитието, посочи, че фокусът е културно-историческото наследство, съхраняването и опазването на паметници на културата, както и да бъде привлечено вниманието не само на професионалистите, но и на гражданите към значимостта на архитектурното ни наследство. Арх. Димитрова информира, че тази година във форума ще се включат и лектори от Ирландия и Италия.

Кметът на община Брацигово Надежда Казакова отбеляза, че събитието е начин да се обърне внимание на богатото културно и строително наследство на Брацигово. Основната цел е да бъде създадена национална школа по архитектурна и строителна реставрация за подготовка на кадри в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема, обясни Казакова. Тя добави, че това е част от концепцията за управление на обектите на недвижимото културно наследство. В нея е заложено музеят на Брациговската архитектурно-строителна школа да бъде обновен, да се реставрира сградата на Народно читалище "Васил Петлешков – 1874", за да стане конгресен център, а старото читалище "Трендафил" да бъде превърнато в информационен и дигитализационен център.

Арх. Владимир Милков, председател на Управителния съвет на КАБ, определи инициативата като цел с "изключително значение" и подчерта, че е необходимо да бъде подкрепена от министерствата на културата, на образованието и на туризма. Само с държавна помощ можем да реализираме идеята за национална школа по архитектурна и строителна реставрация, подчерта председателят на УС на КАБ.

Изпълнителният директор на КСБ Валентин Николов отбеляза, че много други страни са превърнали културното си наследство в притегателна сила за туризма и организиране на различни културни мероприятия. Това наследство трябва да се пази и да се възстановява, а също и да са развива, като около него се създава подходяща инфраструктура, посочи още арх. Николов.

Програмата на форума тази година включва три дни лекции и презентации по различни теми свързани с архитектурното културно – историческо наследство – опазване, реставрация, адаптация и ревитализация.

Организирани са три практически обучения в сградата на сдружение „Наследство Брацигово“- „Каменна мааза“:
„Традиционни техники и методи на работа с вар и хоросан“
„Възстановка на декоративен каменен корниз“
„Декоративни каменни орнаменти за изграждане на чешма“

От 13ч. на 10 септември в етнографския музей ще има Фолклорен кулинарен фестивал представящ традиционни рецепти за Община Брацигово с музикална и танцова програма на ансамбъл „Български ритми“.

На 10 септември от 16ч. ще има специална презентация на тема енергийна ефективност при сгради със статут на недвижимо културно наследство от италианската агенция "CasaClima".

На 11 септември програмата е насочена към изкуство и архитектура, започвайки с представяне на изложбата "Драски по софийските работи" на арх.Тодор Войников в Историческия музей в Брацигово, направена по неговата книга рисувана и изписана изцяло на ръка в продължение на петнадесет години. А програмата на форума ще завърши с акад.Цвятко Сиромашки, който ще говори за синтеза между скулптура и архитектура.


arhit20220909a.jpg


Loading...