ИНСТИТУЦИИ
Близо 2 милиона лева за ново енергоефективно улично осветление в 12 села от Община Пазарджик
вторник 28 януари 2025 - 13:34:42

Община Пазарджик започна изпълнението на проект „Енергоефективна реконструкция и модернизация на системите за улично осветление в 12 населени места в Община Пазарджик“. Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Механизма за възстановяване и устойчивост по Процедура за подбор на предложения за изпълнение на инвестиции № BG-RRP-4.028 „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“ на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България през периода от 01.11.2024 г. до 01.02.2026 г. Това съобщи на пресконференция заместник-кметът Нино Ненов.
Инвестицията е на стойност 1 999 941,83 лева, от които 1 666 618,19 лева са от Механизма за възстановяване и устойчивост и 333 323,64 лева – национално съфинансиране.
Дейностите ще се изпълняват на територията на община Пазарджик в следните населени места: с. Ивайло, с. Говедаре, с. Дебръщица, с. Црънча, с. Синитево, с. Огняново, с. Главиница, с. Мокрище, с. Драгор, с. Сбор, с. Хаджиево и с. Мирянци.
В момента текат обществените поръчки за избор на изпълнител и надзор. Проектът трябва да приключи до февруари 2026 г., а междувременно Община Пазарджик подготвя нов проект за подмяна на осветлението в останалите населени места от Общината. Проектът отново ще има определена максимална стойност – до 2 милиона лева, както и вече спечеления, по който беше направено енергийното обследване на 14 села, но финансовото ограничение даде възможност само 12 да се включат в проекта, а в останалите 2 села уличното осветление се финансира с ЕСКО договори, обясниха от Община Пазарджик.
Целта на проекта е да се повиши енергийната ефективност чрез технологично обновление и модернизиране на системите за външно изкуствено осветление и да се подобрят условията на живот на населението, а също така - реализиране на енергийни спестявания в крайното потребление на енергия в системите за външно изкуствено осветление.
В допълнение с изпълнението на предвидените дейности се цели осигуряване на безопасно движение на моторните превозни средства, повишаване сигурността на движение на пешеходците през тъмните часове на денонощието и създаване на комфортна нощна атмосфера чрез подобряване на качеството на уличното осветление. Заедно с това се реализира и намаляване на въглеродния диоксид, отделян при работата на тези системи, което от своя страна допринася за борбата с климатичните промени. Намалената консумация на енергия води до значителни спестявания на финансов ресурс, който общината ще пренасочи към други социални дейности, а с част от него ще възстанови 50% от получените средства във Фонда за декарбонизация с цел създаване на механизъм за финансиране на повече проекти за енергийна ефективност в бъдеще.
Основната дейност в рамките на проекта предвижда цялостна подмяна на осветителите с нови със светодиодна (LED) технология. Новите осветители ще бъдат с мощност между 28 W и 50 W, в зависимост от класа на улицата, като също така са предвидени и паркови осветители за половината от населените места, включени в проекта (Драгор, Главиница, Говедаре, Хаджиево, Ивайло, Сбор, Мирянци / общо 56 бр). Ще бъдат поставени и 17 броя соларни осветители с фотоволтаичен панел 30W (във всички населени места по 1 до 2 броя). Общият брой осветители, които ще бъдат подменени в рамките на проекта, възлиза на 4 890.
Подмяната на осветителите с нови светлодиодни ще бъде съчетано с внедряване на система за управление на уличното осветление и табла за управление, която да осигурява онлайн мониторинг на потреблението на електроенергия.
Системата за управление на уличното осветление ще осигурява онлайн мониторинг на потреблението на електроенергия, сигурно включване и изключване на осветителите по предварително зададен график, както и дистанционно управление. Софтуерът на системата за управление на уличното осветление ще осигурява визуализация на потреблението на енергия, предупреждения за повишена консумация или друг проблем, свързан с управлението на системата, ще генерира месечни отчети за потреблението на енергия, за разходите за поддръжка, разходи от консумация на енергия и други справки и данни, които да подпомогнат оптимизирането на работата и спестяването на енергия.
Съгласно изричното изискване на процедурата проектът следва да постигне минимум 30 % спестявания на първична енергия в резултат от изпълнение на енергоспестяващите мерки. Съгласно резултатите от извършеното обследване за енергийна ефективност на системите за външно изкуствено осветление след изпълнение на предвидените енергоспестяващи мерки ще бъдат постигнати спестяванията на първична енергия в размер на 75,3 %. За целите на отчитането на постигнатите резултати след приключване на основните дейности по проекта ще бъде изготвен доклад от сертифициран енергиен одитор за оценка на резултатите от изпълнените мерки за енергийна ефективност, чрез който да се докаже потреблението на първична енергия и постигнатите спестявания от инвестицията.
В резултат на реализацията на проекта ще се постигне повишаване на енергийната ефективност на уличното осветление и намаляване консумацията на електрическа енергия от системата за улично осветление; подобряване на качеството на уличното осветление и привеждането му в съответствие с нормите за осветеност; намаляване на преките разходи на Общината за уличното осветление при осигурено високо качество на осветлението и повишаване на сигурността на движение на моторните превозни средства и пешеходците през тъмните часове на денонощието. Въвеждането на енергоспестяващи мерки води до намаляване на въглеродния диоксид, отделян при работата на тези системи, което от своя страна допринася за борбата с климатичните промени.
Въвеждането на система за мониторинг и управление на системите за външно изкуствено осветлени освен подобрените операции за наблюдение и поддръжка на неизправности, предоставя нови възможности за гъвкавост при управлението на осветлението на общината.
Повишаването на енергийната ефективност на системите за външно изкуствено осветление предоставя огромна - и до голяма степен неизползвана възможност за отговор на климатичната криза, за намаляване разходите за енергия на общините, за подобряване качеството на въздуха, за намаляване емисиите на парникови газове и повишаване качеството на живот на гражданите. Модернизацията на системите за външно изкуствено осветление не се ограничава до повишаване на енергийната ефективност, а включва и фокус върху устойчивото използване на ресурсите и прилагането на принципите на кръговата икономика, климатичните изменения и зелената инфраструктура. Съчетаването на информационно комуникационни технологии, базирани на Интернет при проектите за повишаване на енергийната ефективност на системите за външно изкуствено осветление е важна предпоставка за постигане на въглеродна неутралност. Спестяването на енергия и разходи ще допринесе за повишаване на възможностите за инвестиране във възобновяеми източници и разработване на системи за мониторинг и управление на енергията на системите за външно изкуствено осветление, заяви още заместник-кметът на Община Пазарджик Нино Ненов.
В момента текат процедурите на избор на изпълнител на проекта, за авторски и строителен надзор.
