Държавен архив-Пазарджик: 120 години от рождението на художника Георги Герасимов

Георги Герасимов е роден на 5 февр. 1905 г. в Пазарджик. Той е четвърто дете в семейството на Герасим и Гроздена Петкови. Най-големият им син е Петко, завършил архитектура в Прага (Чехия), второто дете е Васил – занимава се със земеделие и винарство, третото дете е Анка – известно време е учителка, а след това се занимава с домакинство. Детските и ученическите години на Георги Герасимов преминават в родния му град. Учи в Островското училище, след това в Първа смесена гимназия „Св. Климент Охридски“ и завършва средно образование в Пазарджишката смесена гимназия през 1925 г. |
|
Снимка на Георги Герасимов като студент в Националната художествена академия - София. 1926 г. 1313-1-241 |
В училище има възможността да рисува под ръководството на известния педагог - художникът Иван Гуринов. През 1920 г. 15 годишният ученик Георги Герасимов прави първата си изложба в читалище „Виделина“ - Пазарджик. След завършване на гимназията Герасимов следва в Националната художествена академия в София, специалност „Живопис“, в курса на проф. Никола Маринов. Завършва академията през 1931 г. и насочва бъдещето си развитие в областта на графиката. През 1937/38 г. специализира графично изкуство при проф. Франтишек Шимон в Академията на приложните изкуства в Прага (Чехия).
В продължение на 32 години Герасимов е преподавател по рисуване в различни столични училища – Първа и Трета мъжка гимназия, Техническото училище „Цар Борис III“. Промишленото училище за трудови резерви, Техникума по графика.
Дори и по-голямата част от живота на художника да преминава в София, той често посещава родния си град, откъдето черпи вдъхновение. Пенсионира се през 1965 г. и се завръща окончателно в Пазарджик. Герасимов многократно участва в изложби на Групата на художниците. Негова юбилейна изложба се открива в родния му град по случай 60 годишнината му. През 1966 г. е обявен за почетен гражданин на Пазарджик.
Георги Герасимов се утвърждава като график с изключителни постижения при гравюрата на дърво, на метал, литография, монотипия. Има особено предпочитание към сухата игла. Забележителни са творбите му „Пладне“, „Водопой“, „Леяри“, „Пенчо Славейков“, „Николай Хрелков“, „Балдуин“, „Христо Ботев“. Има безспорни успехи в живописта – портрети. Участва в 28 изложби в различни градове на България, най-много от тях в София и Пазарджик. Има и 9 участия в изложби в чужбина в държави като Чехословакия, Полша, Германия, Унгария и СССР.
|
|
Скица от личен дневник на Георги Герасимов. 1313-1-50 |
Репродукция на творба от Георги Герасимов. 1313-1-107 |
Георги Герасимов умира на 15 апр. 1977 г. Малко преди смъртта си Герасимов завещава на родния си град имуществото си: къща и ателие с лични вещи и пособия за рисуване, малък магазин в Пазарджик, гарсониера в София, голяма библиотека, богат архив и повече от 7 000 художествени творби. На Националната художествена галерия и на Художествените галерии в Пловдив, Варна, Русе, Бургас и Сливен дарява по пет оригинални художествени картини.
|
Георги Герасимов в ателието си в Пазарджик през 1969 г. 1313-1-262 |
Документите от семеен фонд „Герасимови“ са предадени в Държавен архив – Пазарджик през 1988 г., като дарение. Постъпилите документи са систематизирани в 407 броя архивни единици за периода 1888 - 1995 г.
Запринка Фиткарова
Младши експерт в отдел „Държавен архив“ - Пазарджик.