
На 16 април се отбелязва Денят на Българската конституция, който е и празник на българските юристи.
16 април 1879 е денят, в който първото Велико Народно събрание приема Търновската конституция. Учредителното събрание във Велико Търново реално поставя началото на парламентарния живот в освободена България. То е свикано въз основа на Берлинския договор, като в него участват 229 депутати.
Народните представители в Учредителното събрание изработват Търновската конституция и я подписват единодушно.
В Търновската конституция е записано, че Народното събрание бива Обикновено и Велико Народно събрание, като единствено Великото има право да променя територията на страната, да извършва изменения в Конституцията, да избира монарх и регенти. Приет е и принципът за разделение на властите - изпълнителна, законодателна и съдебна, както и защита на гражданските свободи, неприкосновеното право на собственост, свобода на личността, равенство пред законите и др.
В Търновската конституция се полагат и основите на местните органи на власт и управление на базата на самоуправлението на общините. С нея се определят и символите на държавата - знаме, герб и печат.
През 1971 г. е приета нова Конституция на Народна република България, известна като Живковска, а след демократичните промени, на 13 юли 1991 г. е в приета настоящата Конституция на страната ни.
ПАмедия честити празника на всички юристи – бранители на правото и свободите на гражданите.