Георги К. Спасов: ТОП 10 НА ЦИТАТИТЕ ОТ СЕДМИЦАТА 02.06 – 08.06

ТОП 10
НА ЦИТАТИТЕ ОТ СЕДМИЦАТА 02.06 – 08.06
10.
Арина САБАЛЕНКА, тенисистка:
„Гоф не игра невероятно, но аз направих наистина много грешки и това я улесни“
Грозно, несправедливо, злобно…и абсолютно невярно. Номер едно в женския тенис на корт, крещящата и вулгарна беларускиня Арина Сабаленка, беше победена от 21-годишната американка Коко Гоф във финала на Ролан Гарос. Загубила достойнството си на спортист и човек, Сабаленка се опита да омаловажи успеха на цветнокожото момиче, оправдавайки се с „трудните условия“ (сякаш те не се отнасяха и за Гоф). През цялото време Гоф беше фокусирана върху играта си, реагираше възпитано и сдържано на грешките си (за разлика от Сабаленка), демонстрираше изключителен атлетизъм, покривайки с бързина и находчивост своето поле.
Останала насаме с купата, Коко Гоф си направи няколко селфи. Направи го много мило, игриво, неподправено, като дете, което се радва на новата си играчка.
Харесвам я.
Поздравления, Коко!
9.
Стилияна НИКОЛОВА, състезателка по художествена гимнастика:
„Определено бих казала, че днес началото не беше от най-стабилните и лентата пак не ми се получи по възможно най-добрия начин, но съм сигурна, че ще стане. Радвам се, че успях да се събера за другите три уреда.“
Най-добрата ни състезателка по художествена гимнастика в момента - Стилияна Николова, спечели сребърен медал в многобоя при жените на 41-вото европейско първенство в Талин и три златни медала във финалите на обръч, топка и бухалки. Минала през различни житейски изпитания и спортни драми, родената в Кайро състезателка постигна поредния си успех – за радост на всички, които обичат художествената гимнастика и нейните прекрасни представителки.
8.
Тодор ТАГАРЕВ, бивш военен министър:
„С мащаба, координацията и дълбочината на проникване в руска територия, операция „Паяжина“ се очертава като повратна точка в тактиката на Украйна“ Операцията „Паяжина“, с която Украйна унищожи повече от 40 руски бомбардировачи, шокира света, който побърза да я нарече „втори Пърл Харбър“. (Да не забравяме обаче как завърши това японско предизвикателство!). Тази атака с дронове е била подготвяна година и половина и е била наблюдавана лично от Володомир Зеленски. „Бих казал – продължава Тагарев, - че е по учебник, но в учебниците няма такива операции, и във филмите за Джеймс Бонд няма такива операции“.
Логично дойдоха и „ответите“ на Путин: безпощадни, масирани, злобни бомбардировки над градове с мирни жители. Безсилието винаги се изражда в жестокост.
7.
Карол НАВРОЦКИ, новоизбран президент на Полша:
„Полша трябва да подкрепи Киев от стратегическа и геополитическа гледна
точка“
Това каза спечелилият президентските избори на 1 юни с 50,89% Навроцки, определян като „евроскептик“. Той заявява, че в момента е против присъединяването на Украйна към ЕС. В същото време е категоричен (валидно за поляците като цяло) по отношение на Русия. „Като антикомунист смятам, че Русия е най-голямата заплаха за целия регион. Това е постимперска, неокомунистическа държава, начело с Владимир Путин — военнопрестъпник“
Няма съмнение, че това ще е „опорната точка“ на конструктивен диалог между Полша и ЕС.
6.
Илон МЪСК, американски бизнесмен:
„Време е да хвърлим наистина голямата бомба: Тръмп е в досиетата на Епстийн“
Отиде в миналото историята с Джефри Епстийн, вече покойник, обвинен в педофилия и секс трафик. Болезнен удар под кръста от милиардера, превърнал се в „лице“ на предизборната кампания на Доналд Тръмп. Всъщност този пост много бързо беше изтрит от Мъск, явен знак, че е бил прибързан и че, може би, двамата ще сторят онова, което е тяхно любимо занимание: с д е л к а!
Предстои да видим.
5.
Ким ЧЕН-УН, лидер на Северна Корея:
„Русия, както винаги, ще победи в свещената си кауза за търсене на справедливост“
Думите му са изречени пред Сергей Шойгу, секретар на руския Съвет за сигурност, при посещението му в Пхенян. Севернокорейският лидер, който изглежда като комиксов герой, дава своята „безусловна подкрепа“ на руския си събрат диктатор, защото сигурно знае заветния лозунг: „ДИКТАТОРИ ОТ ВСИЧКИ СТРАНИ, СЪЕДИНЯВАЙТЕ СЕ!“
Не стана ясно обаче защо трябва да търсят справедливост в Украйна. За да я унищожат?
4.
Доналд ТЪМП, президент на САЩ:
„Украйна и Русия са две малки деца, които се бият, мразят се и се бият като луди в парка“
Инфантилно и…мерзко. Защото така една битка между Злото и Доброто, между Цивилизацията и Дивачеството се приравнява, едва ли не, до невинна детска свада; защото, най-сетне, това сравнение елиминира сериозния опит да се открие генезисът на това кръвопролитие и истинските му виновници.
3.
Ивелин МИХАЙЛОВ, лидер на „Величие“:
„Те са големи мъже, когато видят 40-килограмово момче, но иначе хич ги няма другаде“
Михайлов се превърна в поредната жертва на агресия от страна на копейките, нарекли себе си „възрожденци“. Тяхната наглост се дължи вероятно и на факта, че за пореден път благодарение на управляващото мнозинство в парламента не беше разгледано предложението за сваляне на имунитетите на четирима техни съпартийци, поискани от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов заради вандалските изпълнения на националистите пред Дома на Европа в София през февруари.
Докога на тези родоотстъпници ще им е позволено да вилнеят в сградата на парламента и извън него?
2.
Атанас АТАНАСОВ, съпредседател на ДБ:
„Българските служби или нямат информация за руския шпионаж у нас, или не я споделят".
Да добавя: или изобщо не търсят подобна информация. Руският шпионаж у нас е „горещ картоф“ – като се започне от президента, мине се през политиците, властта, депутатите и „службите“, и се стигне до българските избиратели, много от които гледат на темата с подхилване, та даже и с одобрение. „Добре, че са чуждите служби, защото от българските не разбрахме нищо“ – възмущава се генералът.
Националната сигурност трябва да изключва компромиси с уж приятелски страни (поне допреди години) и да е категорично чужда на партийни (или персонални) пристрастия.
1.
Румен РАДЕВ, президент на България:
„Двата доклада са радост за властимащите и тревога за хората“
Така Радев резюмира отношението си към положителните конвергентни доклади за приемането на България в еврозоната.
Радост? Тревога? Две противоположни състояния, които веднага ПРОТИВОПОСТАВЯТ! Прави го президентът. Прави го не от днес, не и от вчера. За всички е ясно, че „разединителните“ му изявления са в унисон с политиката на проруските партии и неясните предчувствия на хиляди обикновени българи.
„В двата конвергентни доклада – и ЕЦБ, и Европейската комисия, ни дават формално кредит на доверие, но с много, много предупреждения, забележки, много реални указания.“ - посочи Радев.
„Формален“ кредит? „Много“ предупреждения и забележки? Е, как да посрещнем спокойно влизането ни в еврозоната? И дали изобщо това е необходимо? Ето ги внушенията на „обединителя“ президент!
Георги К. СПАСОВ