Георги К. Спасов: ПОЗНАВАХМЕ ГИ - Пришълецът от друг свят - Д-р Александър ПОПОВ

„Познавахме ги“ е продължение на книгата ми „Познавах ги (2020), с която отново припомням на съвременниците за пазарджишки автори, но този път тя включва спомени и на други, които са ги познавали.
ПОЗНАВАХМЕ ГИ
Спомени за пазарджишки писатели и деятели на културата
ПРИШЪЛЕЦЪТ ОТ ДРУГ СВЯТ
Д-р Александър ПОПОВ,
27 септември 1927 – 6 септември 2021
На 1 ноември 2017 година велинградската общественост отбеляза по забележителен начин 90-годишнината на д-р Александър Попов. Читалището в кв. Чепино се оказа малко за многобройните негови почитатели, приятели, колеги и гости. Юбилярят прочете словото си ЗАГУБИМ ЛИ ВЯРА В ИСТИНАТА И СПРАВЕДЛИВОСТТА, ГУБИМ ВСИЧКО, което започваше така: „Дълго се питах с какво да започна моето слово. Накрая реших това да е дълголетието.“
В първия момент ми се стори странно, че д-р Попов извежда дълголетието като основна тема в словото си, а не обществените тежнения, към които той винаги е бил съпричастен. По-късно обаче, когато отново се върнах към творчеството му, осъзнах, че всъщност Ал. Попов винаги е интерпретирал ЖИВОТА КАТО УНИКАЛНА ЦЕННОСТ.
Разсъждавайки върху своето „Свидетелство за Свето Кръщение №104“ – първия текст от изданието „В недрата на отминалото“(избрано, 2010, редактор проф. Т. Балкански), д-р Ал. Попов завършва: „Кръщелното ми свидетелство е облепено с гербова марка от 3 лева и с марка 5 лева на Светия синод на Българската църква. Това е цената на моя пропуск в живота, в допълнение на платената треба. От това произтичаше, че на човека нищо няма да се даде даром, че за принадлежност и закрила той трябва да си плати и не само с пари, но и с част от свободата си.“
Но и с част от свободата си!
Дилемата свобода - личен и семеен комфорт е основна тема в творчеството на д-р Ал. Попов. Имал шанса да живее в три различни епохи, Ал. Попов се връща в спомените си към тях – както в документално-мемоарните си, така и в художествените си текстове. Прави впечатление, че е твърде детайлен, конкретно-образен, абсолютно свеж в пресъздаването на отдалечени по време събития, което налага извода, че той е водил свои записки през целия си житейски, професионален и творчески път, живял е с достойното самосъзнание за значимостта както на своя живот, така и на събитията, на които е бил свидетел. Неговите 11 книги са не просто художествена или мемоарна литература, а безпощадно искрен личен, интимен дневник, достъпен за очите на приятели, но и на зложелатели. Ранните му години са свързани с Пазарджик.
„Най-хубавото време в жизнения път на човека – детството и юношеството – се свързват с живота на предвоенна България. Нейният лежерен буржоазен дух и грядуща атмосфера са вградени в съзряването на младата личност. Задружният семеен и роднински кръг, съчетан с високия културен статус на българското училище с неговото класическо образование, строга дисциплина и авторитетни учители са щастливите импулси за успешна социална реализация. Градът на Константин Величков, Теодор Траянов и Райко Алексиев стимулира и оценява успеха, постигнат с труд и знания, толерира талантите и се радва на жизнерадостните младежки прояви. Духът на толерантност поощрява даровитата младеж на Пазарджик, издига до върховете на националната култура имена като скулптора Величко Минеков, графичката Златка Дъбова и мн. др. Блажени и безметежни времена възкресяват страниците, посветени на гимназиалния живот. Жаждата за полезност за знания и творчество, радостта от живота и обичта към родината очертават друга реалност и друга обществена атмосфера, погубена от нахлуващите геополитически катаклизми - Втората световна война и преврата на 9. 9. 1944 г.“
(Цвета Трифонова, „Магията на спомена. Писателят Александър Попов на 85 години“, сайтът SVOBODATA.COM, 25 юни 2012 г.)
Професионалното и житейско утвърждаване на Ал. Попов е реализирано във времето на т.н. социализъм. Ръководната роля на БКП във всички сфери на живота осезаемо променя кариерата, а и идеологическата „ориентация“ на много българи. Сложното балансиране – а не рядко и противопоставяне – на личните убеждения с официалната политика бележат както вътрешния драматизъм на героите от книгите на Попов, така и техните усилия да намерят своето „място под слънцето“. Ноемврийските събития от 1989 година дадоха възможност на д-р Ал. Попов да участва с изключителна всеотдайност в демократизирането на България. Той е участник в първите опозиционни митинги в София и Велинград, съосновател на Клуба на СДС във Велинград, победител в мажоритарните избори за народен депутат. На 30 септември 1990 година е избран за депутат на СДС във Великото народно събрание и на 12 юли 1991 г. е сред депутатите, които подписват новата Конституция на Република България. На няколко важни години на прехода към демокрация у нас е посветена мемоарно-публицистичната му книга „Великото изпитание 1989 – 1994“, отпечатана през 1995 г. За нея приятелят му от Великото народно събрание Георги Мишев му пише писмо, в което казва: „Прочетох отново книгата и отново видях зад редовете й истинския образ, който помня от парламентарната зала, образа на един добър човек, умерен, толерантен, един истински демократ. Мисля, че и в двете половини на залата, и в лявата, и в дясната, едва ли имаше един-двама като Вас, затова винаги ми изглеждахте като самотник, като ПРИШЪЛЕЦ ОТ ДРУГ СВЯТ, попаднал в обкръжение, настроено недружелюбно, дори враждебно към всяка индивидуалност, която мисли нормално.“
Д-р Александър Попов имаше благоговейно отношение към СЛОВОТО. Ако внимателно четем всичките му текстове, ще се убедим в нещо безспорно: те са грижливо, та даже и педантично оглеждани от лингвистична и стилистична гледна точка. Всъщност това отговаря и на неговата човешка природа: точен, отговорен, изряден.
Още като ученик той е емоционален рецитатор, участник в самодейни състави, създател на собствени текстове. През лятото на 1944 г. семейството му е евакуирано в родното село на баща му Априлци. „На празника на св.св. - Кирил и Методий директорът на основното училище в Априлци ме помоли да подготвя слово за тържеството. Приех поканата на драго сърце.“- пише в спомените си Ал. Попов. На Годишния акт на гимназията в Пазарджик – 12 юли 1946 г., той като пълен отличник и първенец на випуска трябва да отговори на обръщението на директора към тях. Люба Войводова прави неуспешен опит за редактиране на словото му. „Пазя и до днес този текст с приписката на учителката ми по български език и литература“. През 1974 г. Пазарджишкият литературен клуб чества 120-годишнината от рождението на К. Величков. Тогавашният председател на Клуба д-р Иван Петков възлага основния доклад на д-р Ал. Попов, който го изнася в препълнената от хора зала на Клуба на дейците на културата. Като участник в първия опозиционен митинг в София на 18 ноември 1989 г. на площад „Ал. Невски“, д-р Ал. Попов вижда познати и непознати лица, слуша речи, които звучат смущаващо смело. „След втръсналия на всички безличен, скучен и вдървен език на управниците ни, възприемахме като откровение възкръсналия за нов живот „език свещен на нашите деди“. Никой вече не бе в състояние да сплаши и усмири Словото“.(„В недрата на отминалото“- избрано, 2010, Рони дизайн). На 14 януари 1990 е първият опозиционен митинг във Велинград; на 19 януари е основан Клуб на СДС във Велинград. В своите спомени Ал. Попов е документално точен. Пак в същата си книга той ни припомня своя впечатляваща изява в дните преди Великден: „Помолих отец Ангел от кварталната църква „Св. Георги Победоносец“ да ми възложи словото на среднощната великденска служба“. Пред огромното множество, вперило поглед в него, той започва словото си: „Рушат се опорите на мировъзрение, налагано десетилетия от властна, непримирима и фанатична воля. В настъпилата духовна безпътица човек търси неволно твърдина, върху която да стъпи, вяра, която да го възвиси и пречисти. Има такава твърдина, надживяла царства, империи, политически и философски системи. Това е Христовото учение, това е хилядолетната Българска православна църква.“ Завършва словото си с 3 възторжени императива:
„Ще възкръсне истината в нашата измъчена родина!
Ще възкръсне справедливостта!
Ще възкръсне свободата!“
По време на кампанията за Великото народно събрание на 4 май 1990 г. на пл. „Фонтаните“, Велинград, д-р Попов е оратор. В навечерието на 1 ноември 2003 г. Община Пазарджик и РБ „Н.Фурнаджиев“ отбелязват 160-годишнината от рождението на прадядото на Попов – зографа, поборника и свещеника хаджи Иванчо Поплазаров. На тържеството в Художествена галерия „Ст. Доспевски“ Попов произнася слово, чието начало е: „Зрелостта на един народ се измерва преди всичко с чувството му за историчност, за здравите корени и чистите извори на неговото битие…“ На 25 септември 2007 навършва 80 години; тържеството е на 9 ноември в читалище „Св.св. Кирил и Методий“, кв. Чепино, Никола Иванов представя книгата му „Земята на моя народ“, а юбилярят произнася слово; по същия повод следва ново тържество – този път в родния му град, на което той отново изнася слово…
След тази почти фанатична отдаденост на Словото и увереност, че То може да променя хората и света, нямаше как д-р Ал. Попов да не опита своите възможности и като ТВОРЕЦ. Това е и полето, на което се осъществиха нашите контакти и взаимоотношения. С д-р Александър Попов се запознах през 80-те години на миналия век като членове на Дружеството на писателите, което включваше автори от цялата област. Той вече се ползваше с името на писател, тъй като имаше издадени две повести, което за онова време беше доказателство за реално присъствие в нашата литература
(едва след 1989 г. книжният пазар беше залят със самиздания, с безконтролното им - главно от естетическа и художествена гледна точка - публикуване и рекламиране). Попов беше от велинградската литературна група, която включваше автори като Ангел Горанов, Ангел Пачалов, Иван Коев, Елисавета Маргова, а към тях се присъединяваха и Христина Димова и Петър Гелин от Ракитово. Винаги усмихнат, приветлив, добронамерен, той печелеше приятели и симпатии на хора от всички възрасти. Бях учуден, че има представа за творческите ми изяви в периодичния печат, главно във в. „Септемврийско знаме“, и благодарен за положителните му отзиви. Подари ми книгата си „Раздумка“ (разкази, есета, публицистика, 2004 г., Беллопринт, Пазарджик, редактор проф. Тодор Балкански) със следното посвещение: „На Г. К. Спасов, с признание за сатиричното жило и публицистичния нерв на прозата му!, 23.09.2004“
Няма как да съм „в крак“ с първите успехи на Ал. Попов на литературното поприще, затова ще използвам откъс от статията „Поглед към житейския и творчески път на д-р Александър Попов“, на един негов съименник и приятел, известния краевед Александър Арнаудов, публикувана във в. „Виделина“(15.02 – 21.02.2008 г.):
„Сред родените в Пазарджик творци с перото първенството принадлежи на поетите. В града са родени талантливи поети и преводачи на поезия като Константин Величков, Димитър Бояджиев, Теодор Траянов, Асен Калоянов, Никола Фурнаджиев, Стефан Чавдаров, Стоян Бакърджиев, Атанас Цанков. Някои от тях, като Константин Величков, Димитър Бояджиев, Теодор Траянов и Никола Фурнаджиев и Стоян Бакърджиев са върхове в българската оригинална и преводна поезия. Сред горните имена Константин Величков е уникален със своите разностранни дарби и постижения като поет, разказвач, публицист, литературен критик, преводач и художник. От местните разказвачи, творили след Константин Величков, най-известен е Райко Алексиев (Фра Дяволо) - талантлив писател, хуморист и художник.
Съвременните пазарджишки автори, пишещи проза, са значително по-малко от тези, които пишат поезия. Сред поклонниците на прозата със значително творчество се откроява и изпъква д-р Александър Попов.
Ал. Попов от ранна възраст проявява интерес към литературата. И по-късно той съвсем естествено посяга към перото. Неговата първа печатана творба, дебютът му в литературата е разказът му „Гъдулката“(1957) , с който спечелва конкурс за къс разказ на в. „Народна младеж“. Това го окриля и следващи негови разкази са отпечатани във вестниците „Чепинец“(Велинград), „Септемврийско знаме“, Пазарджик, и в централната преса. Тези успехи му отварят вратите на литературния кръжок „Никола Вапцаров“ във Велинград, където е приет радушно. Той е приет и в Литературния клуб в Пазарджик, обединяващ литературните творци на пазарджишкия окръг...“
„Творческият процес“ беше неизменна тема в електронната ни комуникация. Той ми довери всичките си усилия и резултати от работата си върху романа „За мястото ни под слънцето“. Имахме интересен спор върху присъствието на измислицата и реалността в художествената литература. Ето част от кореспонденцията ни:
„…И във втората част се усеща едно колебание – или може би една последователна авторова позиция? – между документалното и художественото. Изживяното постоянно те „придърпва“ и не ти позволява да полетиш във висините на фикционалното, в пространството на свободни проекции – лирически или философски, или иронически, или психологически. Ти си „прибран“, следваш линията на истинното повествование – което е линия и на житейската правда, стараеш се да не допуснеш сюжетни моменти, които да дискредитират – дори и съвсем хипотетично – разказаното до този момент. Защото, мисля, ти си останал верен отразител – макар и художествен – на време и събития, на които си бил очевидец, участник и потърпевш.“
„…Днес завърших книгата ти. Докато четях, си припомнях, че текстът ми е познат отпреди, но сега го „преоткривах“. Спомням си, че съм ти писал за сложното взаимодействие между фикционално и документално, между художествена и житейска правда (за която често се пишеше в литературните критики по времето на соца).Твоят роман ме върна към 80-те години, когато Емил Стоянов (братът на президента) издаде в Пловдив книгата ми „2 новели“. Та там, подобно на теб, разказвах за първите си професионални – пък и истински житейски – стъпки в живота. Разказвах, верен на истината, не исках да измислям и да украсявам събитията и мястото ми в тях. По този повод Г. Спасов-Брадата ми беше казал веднъж следното: „Недей да се опираш само на житейската истина. Измисляй си. Придай на героя си силни страсти, дори пагубни, не го оставяй толкова добросъвестен, добронамерен, та и праволинеен в морален смисъл“. Беше нещо подобно. Послушах го и се опитах да напиша разказ, в който героят ми е подвластен на низки страсти, върши буйства, не се вписва в атмосферата на близки и познати. Опитах се и не успях. Просто защото такъв тип герои са ми непознати. Колкото и да се мъчих да „вляза в кожата“ на измисления си персонаж, не харесвах написаното.
Защо ти споделям всичко това? Защото, колкото и да ми се искаше да те „посъветвам“ да се откъснеш от реалността и да ИЗМИСЛЯШ, толкова пъти усещах, че няма да съм убедителен, че и аз бих постъпил като тебе. Така че автобиографичното, което е безспорната основа на историите и съдбите в романа, не само че е необходимо и неизбежно, но то придава на повествованието ти автентичност, кара ни да вярваме на автора и неговия протагонист – д-р Янко Димков... Подкрепям с две ръце новия вариант за финал - неуспешното покушение срещу д-р Димков. Нека има отворена оптимистична светлина. А изглежда и по-логично. Няма все "лошите" да побеждават и да оставаме безсилни и без надежда.“
Попов пожела да има книгата ми „2 новели“ и след като я прочете, ми писа:
„Здравей, Гошко!
Прочетох новелите ти. Оказа се, че още през 1993 година се очертаваш като творец от внушителна категория. Натъкнах се на редкия в нашата литература психоаналитизъм. Описвайки любовната брачна нощ, някой ще те обвини в сексизъм. За мен това е сериозно постижение, на европейско ниво. Открих близост между нас в застъпеното автобиографично: семейството, професията, околното общество...“
Гошко!...Тогава и аз смених обръщението си към него: Сашо!
В писмата ни стана дума и за сайта Литернет и за възможността да публикува там. Дадох му за пример публицистичната ми книга „Бръснещ полет“. Той вече беше прочел „Бръснещ полет“ и други мои публицистични текстове, за които получих следната „оценка“:
„Драги Гошо,
На млада и средна възраст, като лекар, успокоявах старите хора, когато ми разказваха за болките си и започваха да се просълзяват и разплакват пред мен. Сега, на тяхната възраст, и аз често не мога да се овладея, и като прочетох писмото ти така се разчувствах, че се просълзих. Публицистиката ти, която наричам художествена, е толкова самобитна, че дълго се мъчех да открия корените й. Но ти ми го подсказа: в словото на незабравимия Христо Ботев. Сега за книгата ми. В лична връзка съм с Георги Чобанов и той обеща в скоро време да влезе в интернет.
С най- сърдечен привет!
Дедо Сашо“
Романът му „За мястото ни под слънцето“ е вече публикуван в Литернет.
Годините започнаха да притискат физически д-р Попов. В едно от писмата си той ми се оплака:
„Здравей, приятелю!
Не сме разговаряли от месец насам. Преживях неприятен пристъп от сърдечна аритмия, който ме подплаши. Забравих за няколко дни всичко друго. Възстанових се, но съм все още неспокоен. В ход е подготовката около моята 90-годишнина. Организатори са читалищата в квартал Чепино и квартал Лъджене. Честването ще се стои през октомври, но точната дата не е още посочена. Настоятелствата ще определят институциите, които ще бъдат поканени, а аз лицата, които ще произнесат слова в програмата. Ще те помоля ти да си първият с няколко почтителни думи към автора на романа "За мястото ни под слънцето", второто допълнено издание, и отзив за качеството му.
С приятелски привет към теб и Живка, от мен и Ленка!“
„Почтителни думи“! Едва ли единствено „почит“ характеризираше отношението ми към този прекрасен човек! За мен беше чест да бъда „първият“, който на неговия 90-годишен юбилей произнесе слово; нарекох го „През погледа на рентгенолога“ (публикуван е в книгата ми „Пазарджишки автори“, 2022 г., Българска книжница, София).
Д-р Ал. Попов ни завеща личния си пример на достоен и смел ГРАЖДАНИН. Дали защото лекарската професия го научи на човешка отзивчивост и дейно съпричастие, но той винаги проявяваше жив интерес към чуждите съдби и лични и обществени несправедливости. Неговата книга „Гибел“ – документална проза (2009), е болезнен опит да се възвести на всички историята на един нескопосан процес през 1986 г., завършил със смъртна присъда на млад човек. Като истински юрист, позовавайки се на факти и документи, докторът доказва несъстоятелността на обвинението и измислените мотиви на присъдата. Той превръща в лична кауза призива за преразглеждане на съдебното дело и възстановяване честта на младия човек и неговото семейство. Мемоарната му книга „В недрата на отминалото“ (избрано)-второ издание, редактор проф. Тодор Балкански, художник Стефан Лютаков, изд.Росен Антов, „Рони дизайн“, завършва с коментари за съдбата на „Гибел“: „Книгата „Гибел“ разтърси Велинград“- съобщава в. „Пазарджишка Марица“ от 18 септември 2009 г. „Нищо подобно обаче не се случи“- тъжно отбелязва Ал. Попов. Книгата е посрещната със спотайване, ослушване, изчакване и…страх. Писателят изпраща 12 книги на правозащитни органи, никаква реакция, само един отговор: „Благодаря, желая Ви успех!“ И все пак - първият отзив е на Елена Баева, редактор на седмичника „Велинградски темпо новини“, следва статията на адвокат Николай Антов „Право и справедливост трябва да означава едно и също нещо“, публикувана във в. „Пазарджишка Марица“, в която четем: „…Наложено е и е изпълнено смъртно наказание въпреки съществуващите противоречия и наличието на фрапиращо съмнение, което не е било изтълкувано съгласно разпоредбите на закона.“; електронното издание Па-медия публикува рецензията на Мариана Бойрикова, „Самотникът, който отвори врата“: „…В страната на мълчанието , малодушието и страха той отваря врата. Врата, от която вее хлад…“ В. „Литературен вестник“ помества статията на литературния и художествен критик Кирил Попов „Превенция…чрез разстрел“. Д-р Лидия Пещерлиева му пише: „Прочетох книгата Ви и съм много развълнувана. Изучили сте този специфичен и далечен от нас съдебен материал и сте му придали толкова човешки образ! Учите на съвест, честност и гражданска позиция…“ Не случайно негов съкварталец му признава: „Докторе, срещна ли те, идва ми кураж да живея.“ От Париж му пише г-н Дими Паница, учредител на Фондация „Свободна и демократична България“: „Държа да изкажа възхищението си от огромната работа и постоянството в търсенето на истината за трагичната смъртна присъда над Живко Делков. Развълнуван съм и за сетен път отчаян от състоянието на нашето гнило правосъдие и слабо гражданско общество.“
По този начин в самия си край романът неочаквано ни налага едно изненадващо послание: САМО ГРАЖДАНИТЕ могат да бъдат истинските КОРЕКТИВИ на властта! И един актуален въпрос: а дали ние имаме достатъчно ГРАЖДАНИ?
Когато им гостувахме с жена ми в дома им в Чепино, той и Елена ни посрещаха като в „добрите стари времена“: кафе, безалкохолно, десерт. Попов ни показваше керамичните фигури, изработени от дъщеря им Ани, която вече беше омъжена и живееше в Щатите. Гости ни с вкусна агнешка супа в близко заведение. Беше обещал да ни заведе на Юндола. Имал нещо наум. Не успяхме.
Другите за д-р Александър ПОПОВ:
|
|