70% от децата в детските градини имат нужда от консултация с логопед и ортопед
В детските градини имат нужда от рехабилитатор, от логопед, който да работи на терен, защото 70-80% от децата имат проблеми с говора, а при проблема с плоскостъпието ситуацията е още по-драстична. Затова услугите на Центъра за социално включване и развитие – Пазарджик се оказаха много нужни и навременни, още повече, че услугите бяха предоставяни на място – в детските градини и това не ангажираше родителите да трябва да водят децата на специалист и да отделят време за консултация. Това отчетоха специалистите на заключителната пресконференция по проект „Център за социално включване и развитие”, изпълняван от Община Пазарджик. Стойността на безвъзмездната финансова помощ по проекта е 930 867 лева.
Центърът за социално включване и развитие - Пазарджик (ЦСВР) функционира като комплекс от здравно-социални услуги в две сгради в Пазарджик: на ул. „Велико Търново” № 11 и ул. „Любен Боянов” № 7. По голяма част от проекта е реализирана по време на ковид пандемията, но услуги са предоставяни както в двете сгради, така и от мобилни екипи, които са работили с деца по селата.
Една от предоставяните услуги е „Ранна интервенция на уврежданията” , като консултациите за децата са били с рехабилитатор, лекар - педиатър, медицинска сестра, логопед, психолог и социален работник. Оценката за всяко дете е изготвяна индивидуално, както и комплексът Другите предоставяни услуги са ”Индивидуална педагогическа подкрепа на деца с увреждания”, „Ппсихологическа подкрепа и консултация на бъдещи и настоящи родители за формиране и развитие на родителски умения”, ”Семейно консултиране и подкрепа”, “Индивидуална и групова работа с деца и родители, които не са от уязвими групи, с цел посещаване на детска градина“, ”Подкрепа за осигуряване на здравна детска консултация и дейности по превенция на заболяванията“ с цел подобряване на достъпа до и услугата ”Майчино и детско здраве”, която обхваща превенция и профилактика на болестите; подготовка за родителство. Сред предоставяните услуги освен училище за родители е и т.нар. лятно училище или „Допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на децата за равен старт в училище”. Всички предоставяни консултации от социални работници, медиатори, психолози, медицински специалисти и рехабилитатори са безплатни за потребителите.