kv_iztok_iztok.jpg

Митът, че ромите решават изборите в Пазарджик, е силно преувеличен, както казваше един американски класик по повод физиологическото си състояние. Тенденцията "бразилците" да не гласуват, както неуместно (или не толкова) ги нарече вече бившият кмет, се задълбочава все повече и повече от избори на избори. За някого това може да е положително, но за други е най-малкото повод за размисъл.

В ромските секции, сред които и няколко смесени, от имащите право на глас около 16000 души на първия тур на току-що приключилите избори са гласували 2891 избиратели, а на балотажа още по-малко - 2068, Което е по-малко от 13%.

За сравнение - през 2019 година на първия тур на местния вот гласуващите в тези секции са 4103, като тогава за Тодор Попов са гласували 1428, за Благо Солов -769, за Иван Панайотов - 433, за Арлин Антонов - 367. Делът в приноса им към общия резултат на кандидатите е: 9,7% от всички гласували за Благо Солов, 9,5% за Арлин Антонов, 7,6% за Тодор Попов и 6,07% за Иван Панайотов.

На първия тур тази година за Петър Куленски са гласували 444, а за Тодор Попов - 769. На втория тур Куленски почти утроява резултата си, получавайки 1150 гласа, а за Попов гласувалите са 907. Дори в "чистите" ромски секции е постигнат паритет: 531 за Куленски и 553 за Попов.

Така че освен във всички градски секции, с много малки изключения, Куленски бие и в обобщения резултат от ромските секции. Но без решаващата подкрепа на 5386 избиратели от селата не би могъл да постигне убедителната победа сред направилите труда си да отидат до урните 34,37% от имащите право на глас в общината. При това в немалко и от населените места кандидатът на ПП-ДБ, подкрепен от седемте отпаднали кандидати, също е победител.

Ето защо Петър Куленски би трябвало да има самочувствието на кмет на община Пазарджик в нейната съвкупност при вече отчетената избирателна активност .

 

 

 




Loading...