Неизгоден договор изстисква от Община Пазарджик близо 6 милиона лева
На извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски оповести информация за неизгоден договор, сключен от предишното общинско ръководство за управлението на сепариращата инсталация. Договорът е подписан през септември 2020 г. с обединение от фирми „Център за рециклиране в Пазарджик“, в което участват ЕКОР ЕООД (96,5% съдружник) , Екобулсорт ЕООД и Томов Трейд. Договорът е за срок от пет години и е с прогнозна стойност в размер на 23 млн. лв.
Договорът предвижда всеки камион с отпадъци да бъде закаран на сепариращата инсталация, от там да се отдели материалът за рециклиране – хартия, пластмаса, стъкло, метали и остатъкът отива на депото за твърди битови отпадъци. За всеки топ сепариран отпадък общината плаща по 102 лв, но не получава нищо от приходите от рециклируемите материали. Договорът е сключен с тежка клауза за неустойка в размер на 0.5% от стойността на договора за всеки ден забавяне, т.е. по 115 хиляди лева на ден.
Освен този факт кметът Петър Куленски подчерта и подписването на анекс към договора, което е станало на 2 декември 2021, с който Общината и обединението от фирми се отказват от 3-инстанционното съдебно производство и приемат, че в бъдеще споровете между тях ще се решават пред Арбитражен съд, който е регистриран от Съюза на арбитрите в България.
Месец след анекса общината се обръща към Арбитражния съд с иск към дружеството в размер на 1 милион 729 хиляди лева – операторът на сепариращата инсталация дължи суми за изграждане на депо. Искът е отхвърлен, а Общината не може да си търси тези суми пред българския съд, защото е приела споровете да се решават пред Арбитражния.
От юли до ноември 2023 г. община Пазарджик не е плащала месечните фактури и новото ръководство е заварило задължения от над 2 милиона лева, които дават основание за търсене на неустойка в размер на 5,780 млн. лева. Вчера общината е получила съобщение за заведения иск за плащане на неустойка. За тези месеци общината е изчистила забавянето по предишните фактури и е останало задължение само по една фактура, обясни заместник-кметът Любомир Гечев. Затова е и учуден, че „Център за рециклиране в Пазарджик“ е предявил иск за плащане на неустойки.
По този повод кметът Петър Куленски зададе публично няколко въпроса, част от които са риторични: Кой е подписал неизгодния за община Пазарджик договор; Кой не е плащал в периода юли-ноември 2023 г.; Кой е подписал клаузата за Арбитражния съд и има ли взаимосвързаност между хората, които са участвали в тези действия или бездействия и фирмите, които извършват тази услуга и претендират милионите.
Общината ще сезира прокуратурата за действията или бездействията на предишното общинско ръководство, които са довели до иска за неустойка в размер на близо 6 милиона лева, обяви Куленски.
Директорът на дирекция „Строителство, транспорт и околна среда“ Евтим Янев като „не добър нито за община Пазарджик, нито за гражданите“ и разясни размера на сумата, която общината е претендирала пред Арбитражния съд, който от своя страна е отхвърлил претенцията. А тази сума в размер на 1,729 млн лв се е формирала от таксите за експлоатация и за възстановяване на инвестицията в депото, които операторът на сепариращата инсталация не е заплатил на общината. Едноинстанционният арбитраж обаче е решил казуса в полза на оператора, а не на Общината.
„Ние ще защитим юридически интересите на Общината по най-добрият начин и ще сезираме по казуса прокуратурата“, обеща кметът Петър Куленски.