fotovoltaitsi2022.jpg

 Общинските съветници приеха на заседанието си Дългосрочна програма на Община Пазарджик за насърчаване използването на възобновяемите енергийни източници 2024-2034г. и Краткосрочна програма такава, която е за периода 2024-2026г.

Според документите слънчевата енергия е най-достъпна и ефективна за нашите географски ширини и климат.

Територията на Община Пазарджик е в зона, в която падащата слънчева радиация теоретично е над 1500 kWh/m2 год. (по статистически данни в границите на 1360 – 1560 kWh/m2год.) или средно над 4 kWh/m2 дневно. Това определя благоприятни климатични дадености на Общината за стимулиране инвестиционния процес и изграждане на фотоволтаични инсталации или соларни инсталации за топла вода (БГВ – битова гореща вода).

Потенциалът за оползотворяване на слънчева енергия на територията на Община Пазарджик е наличен и съществен, а инвестициите в това направление икономически оправдани, е записано в програмата.

Основния брой проекти за битова гореща вода са реализирани в частния сектор – жилищни сгради, частни домове, фирми или търговски дружества. Основно те са с малки мощности, достатъчни за задоволяване нуждите на едно или няколко семейства. Като значителен проект за осигуряване на БГВ може да се отбележи изградената система слънчеви колектори за осигуряване затопляне водата на плувния басейн в спортен комплекс „Балона“. Не са отчетени системи за БГВ в общински сгради.

Препоръчително е Общината да проведе активна политика за по-широкото въвеждане на тази технология в обектите общинска собственост, а така също и за насърчаване използването на слънчеви колектори за БГВ в индивидуални жилищни обекти или такива на юридически лица, при съответна предварителна технико-икономическа оценка за всеки един обект поотделно, .

Община Пазарджик отчита и специално е записала в програмите си, че е „необходимо преди всичко да се продължи работата по така започналата подмяна на конвенционалните осветители с нови LED осветители с което като резултат, да се намали общата инсталирана мощност на външните и вътрешни осветителни системи. Цялостното захранване на обновената външна осветителна система може да се осъществи от локални, малки фотоволтаични централи, изчислени в съответствие с инсталираните мощности и режимите на работа.

Редица съществуващи сгради или общински площи имат много добри фото-електрически параметри. Това може да се използва от Общината както за производство на електрическа енергия за собствени нужди, така и като обект на сериозен инвеститорски интерес за изграждане на фотоволтаични централи“, е записано в програмата. От Община Пазарджик отчитат също, че потенциалът за оползотворяване на слънчева енергия може да се доразвие в няколко направления. Първото е насърчаване изграждането на фотоволтаични централи над 10 kWp –инвестиции на стопански субекти. Второто е насърчаване изграждането на малки фотоволтаични системи 2 - 10 kWр за задоволяване нуждите от електроенергия на отделни семейни или фамилни сгради, както и за стопански обекти. На трето място - обновяване на уличното осветление в населените места на Общината с такова, базирано на активно използване на слънчевата енергия. И на четвърто - оползотворяване покривни пространства на общински и частни сгради за изграждане на системи за оползотворяване слънчевата енергия за БГВ и отопление, базирани на слънчеви колектори.

В програмите не е записано конкретно как ще бъдат реализирани направленията за оползотворяване на слънчевата енергия. 

Потенциалът на използването на другите видове възобновяеми енергийни източници по отношение на Община Пазарджик е ограничен. Вятърната енергия, а и водната, трудно биха могли да се ползват. Геотермални ресурси общината няма. А по отношение на енергията от биомаса са необходими допълнителни проучвания.




Loading...