top10tsitati.jpg

10.

Венелин СТЕФАНОВ, организатор на „Инфлуенсър на годината“:

„Решението да бъде свалена номинацията на Диона бе мое“

Много шум се вдигна около тази Диона, която рекламира в профила си енергийна напитка под формата на прах. Даже от Министерството на здравеопазването ни обясняваха надълго и нашироко, че този прах не е безвреден. Та се наложи нейната номинация за музикален инфлуенсър да отпадне. „Преценихме, че на този етап е по-добре както за нас като организация, така и за нея, да не наливаме масло в огъня“ – обяснява Стефанов. След подобна драма трудно се заспива.

  

9.

Димитър КОВАЧЕВ, композитор:

„Навлизането на територията на „Грами“ наградите е важно постижение“

Живеещият от 1990 година в Щатите български композитор е автор на естрадния шлагер „Тишина“, изпят последователно от Васил Найденов и Росица Кирилова. Изпълнение от неговия нов албум е допуснато до съревнование в предварителния кръг на номинациите.

Засега „допуснато“, а после „наградено“ – дано!

 

8.

Андреа БОЧЕЛИ, италиански оперен певец:

„Благодаря ви!“

Това бяха единствените думи на Бочели след края на почти двучасовия му спектакъл на стадион „Васил Левски“, част от турнето му, с което известният тенор празнува 30 години на сцената. Въпреки лошото време близо 25 хиляди се насладиха на класическата музика на световната звезда с участието на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. Снимките на върволиците от хора, с чадъри или с дъждобрани, са мило доказателство за съхранения у българите вкус към красивото и възвишеното.

 

7.

Реджеп Тайип ЕРДОГАН, президент на Турция:

„Русия да върне Крим на Украйна“

Това поиска от Русия турският президент в свое видеообръщение към Четвъртата среща на върха на лидерите на Кримската платформа. Ердоган потвърди непоколебимата подкрепа на Турция за териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна, заявявайки, че връщането на Крим е изискване на международното право.

Умее Ердоган да лавира между големите сили. Той се въздържа от налагане на санкции на Русия и същевременно предоставя военна помощ на Украйна. Така е, когато управлението на държавата е независимо и изцяло в интерес на собствения му народ.

 

6.

Никола МИНЧЕВ, евродепутат:

„Предвид факта, че сред приоритетите на Фон дер Лайен е върховенството на закона, обвиненията хвърлят сянка върху кандидатурата на Захариева“

Поредният случай, при който нашенци отново оформят два лагера; едните: истината трябва да се знае, дори и да е в ущърб на България; другите: не бива да се изнасят факти, които злепоставят страната ни. Към вторите принадлежи и Колекционерът на златни кюлчета и европачки, който каза по този повод (а по много други оглушително мълчи) следното: „Всички знаем - в ада на българския казан дяволи няма. Дяволи се явиха пак ПП-тата… Вижте, това са хора, майка ми, Бог да я прости, казваше - злосторници. И не се и крият".

Достъпно, образно, някакси фолклорно – е, няма как да не зариби хилядите си последователи, които и без друго са загубили мярката си за истина и справедливост. А в основата на „скандала“ е публикация във в. „Политико“ (който, от своя страна, цитира стара публикация от 2018 година на друго брюкселско издание – Euractiv). Според нея бивш служител на отдела за миграция обвинил Захариева, че докато е била правосъден министър в периода 2015-2017 г., е участвала в схема, оглавявана от други висши български политици. Става дума за предоставяне на гражданство срещу заплащане.

Ако това е истината, трябва ли да се прикрива? И дали тази истина поставя петно на българския гражданин или само на Захариева?

 

5.

Вежди РАШИДОВ, скулптор:

„Нито Доган, нито Пеевски са ми приятели. Какви са тези сараи на тази нищета. Какви са тези заеми, какви са тези ТЕЦ-ове“

Известният ни ваятел имал среща с Пеевски след фалита на КТБ. „Аз загубих пари. Успях да си върна малка част от тях. Всички се зарадваха, че на мен ми откраднаха лични пари“- оплаква се Веждито. А не се ли зарадва, когато вложи парите си при много висок процент лихва? И беше ли възможно обикновеният българин да направи същото? И дали, все пак, всеки вложител в КТБ успя да върне част от парите си?

Такъв е Рашидов: укоряващ, смръщен, недоволен…и винаги прав!

 

4.

Кийр СТАРМЪР, британски премиер:

„Русия започна този конфликт. Русия незаконно нахлу на територията на Украйна. Русия може да прекрати този конфликт веднага. Украйна има право да се защитава и ние напълно подкрепяме това нейно право"

Путин заплаши, че използването на западно далекобойно оръжие на територията на Русия ще е пряко въвличане на НАТО във войната. Въпреки това САЩ, Великобритания и Франция са изпратили на Украйна крилати ракети с обсег до 300 км. Германският канцлер Олаф Шолц обаче изключи възможността страната му да предостави на Украйна прецизни оръжия с голям обсег на действие, независимо от решенията, които вземат съюзниците от НАТО.  Крахът на Германия във ВСВ виси като дамоклев меч върху наследниците.

 

3.

Михаел МАРТЕНС, кореспондент на „Франкуфртер алгемайне цайтунг“:

„От години България е в състояние на трайна неуправляемост“

Журналистът предупреждава, че това води до негативни последици: липса на важни инвестиции, забавяне на присъединяването на България към еврозоната и пълноправното й членство в Шенген; загуба на големи пари от Плана за възстановяване и устойчивост. „Не могат да бъдат приети важни закони, защото висши държавни служители не искат или не могат да поемат отговорност и отказват да подписват важните закони, защото техническите преходни правителства, които всъщност трябва само да подготвят следващите избори, нямат компетентността, правомощията или политическата воля да вземат фундаментални решения, ангажиращи страната за години напред и защото (в тази несигурна обстановка) инвеститорите предпочитат да се въздържат.“

Знаем чие е „служебното“ правителство, знаем чии интереси защитава то. Но потърпевшите сме ние.

 

2.

Асен ВАСИЛЕВ, бивш финансов министър:

„Там има три антикорупционни закона и е крайно време Бойко Борисов да спре да се крие зад храстите и да излезе и да каже като мъж - тези закони ни притесняват, притесняваме се, че като се приемат, ще ни хванат за корупция, или да каже, че ние сме наистина за европейско развитие за България и ще приемем тези закони и ще отпушим парите за апаратите в болниците, за бързите влакове, хеликоптерите, кабинетите по училищата и най-накрая тези 12 милиарда, които България очаква от Европа да дойдат"

Е, няма как да се случи. Той да не е японец, та да си направи харакири!

 

1.

Иван ВАЗОВ, народен поет:

„Детенце хубаво, пиленце любаво, къде под мишница с таз малка книжчица?“

15 септември - последният ден на седмицата, вълнуваща дата за всички, свързани с първия учебен ден. Но този ден беше обикновен, сив, почивен, дремещ. Нашите мъдри ръководни просветни дейци го изместиха на 16 септември. И защо? Та неделята даваше чудесна възможност и на учениците, и на родителите и близките им да участват в откриването на новата учебна година със спокойствието и тържествеността на освободени от всякакви други задължения. А понеделник ще бъде един загубен ден – не като празник, а като учебна деятелност. Не случайно нашите ученици имат най-малко присъствени часове в училищата ни. А на деня след 27 октомври, когато ще са изборите, пак ще почиват! (Има ли подобна практика в друга страна?)

Разбира се, това е само един от примерите, когато управляващите искат да се харесат на учениците и техните родители. Резултатите от този флирт са известни.

  

Георги К. СПАСОВ

 

 

 




Loading...