top10tsitati.jpg

Поредица "ТОП 10 НА ЦИТАТИТЕ ОТ СЕДМИЦАТА" на Георги К. Спасов

ТОП 10

НА ЦИТАТИТЕ ОТ СЕДМИЦА

10.

Филип АТАНАСОВ, сребърен медалист от „Игри на волята“:

„Вече сме трима! Добре дошла на този свят“

Които следят шоуто, сигурно съпреживяват радостта на гордия баща, използвал „трибуната“ на Инстаграм да публикува снимка, на която са трима – той, любимата му и момиченцето им Маринела.

Щастието е заразително, няма значение, че се случва с други.

 

9.

Андрей ГНЬОТ, белоруски опозиционен журналист и активист:

„Моята история е холивудски филм!“

След „една година отчаяна борба, седем месеца и шест дни“ под домашен арест в Сърбия журналистът е освободен. Нашата съседка отказа екстрадицията му в Беларус, където вероятно щеше да бъде съден като един от организаторите на антиправителствените протести през 2020 година в Минск. Пред медиите Гньот не съобщи в коя страна се е отправил. „Моля ви да ми дадете малко време, за да свикна със свободата и сигурността, които не съм имал толкова дълго време“.

За разлика от Навални белоруският опозиционер не си прави илюзии относно „правосъдието“ на Лукашенко.

 

8.

Саломе ЗУРАБИШВИЛИ, президентка на Грузия:

„Не признавам тези избори. Това е същото като да признаем влизането на Русия тук“

Макар и с малко, на референдум грузинците избраха Европа за свое бъдеще. Парламентарните избори обаче дадоха превес на „Грузинска мечта“, който, според Зурабишвили, се дължи на „руска специална операция“. На другия ден след изборите (28 октомври, понеделник) десетки хиляди грузинци излязоха на протест, на който оспориха истинността на изборните резултати.

В своя път към демокрацията Грузия ще продължи да среща силна съпротива – вътрешна и „съседска“.

 

7.

Васил ВЕЛЕВ, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България:

„Все по-трудно ще взимаме заеми вече. Имаме най-голям дял от БВП в сферата на сигурността, но хората не се чувстват сигурни. Има вариант и да се наложи да връщаме пари по ПВУ, защото сме взели аванс от 2,7 млрд. за реформи. Парите обаче са дадени за пенсии и заплати"

Реформи? Нека си отговорим: коя партия или коалиция е готова да ги направи? На дело, а не на думи? Популистките партии дърпат струната на „социалната“ справедливост: да не закриваме мините, щото стотици семейства ще останат без препитание: да няма съкращения в огромната държавна администрация (пак по същата причина)…и така затъваме все повече в заеми и дългове…

Трябва да има замразяване на възнагражденията в бюджетната сфера“ - това е мнението на Велев, но ще се намери ли правителство, което да го стори?

 

6.

Мартин ВЛАДИМИРОВ, енергиен експерт:

„България отново се превръща в удобен Троянски кон за големи доставки на руски природен газ до Централна и до Югоизточна Европа“

Основанието за това твърдение се свързва с  договора с „Боташ", което  ще позволи създаването на нещо като „Турски поток" 2. „Този процес се случва пред нас и никой не му обръща внимание. България търпи огромни загуби от тази сделка и се превръща в огромна спирачка за стратегическото отделяне от Русия" – казва енергийният експерт и заявява, че няма никакви рискове пред сигурността на доставките при пълно спиране на руския газ.

Като знаем кои са „архитектите“ на договора „Боташ“, едва ли нещо ще се промени.

 

5.

Йото ПАЦОВ, писател и журналист:

„Събуждането на народа може да стане само по пътя на образованието и културата“

Няма спор, че в Деня на будителите трябва да отдадем почит на минали и настоящи българи с принос в нашето просвещение – в неговия широк смисъл. Но причисляването към тях на хора извън образованието и културата размива неговата същност и одухотворяващо въздействие.  В почетния списък на университета в Оклахома като един от трите най-добри студенти стои името на Джордж Мак Лорин, първият чернокож, приет в този университет ( 1948 г.) Негова е мисълта: „Единственото оръжие, способно да трансформира света, е образованието“.

И веднага към нашата политическа реалност: ако имахме истински образовани българи, никога нямаше да допуснем да ни управляват мутри.

 

4.

Ясен ИШЕВ, председател на УС на Научно-техническия съюз по транспорта:

„Изсипаха се милиарди, а виновни няма

Минаха 50 години от началото на строителството на магистрала „Хемус“, която все още не е завършена. Най-големите беззакония са свързани с управлението на Борисов. „Милиарди се раздадоха на фирми, които се оказаха фирми-доставчици“. Ишев дава пример с участъците след Ябланица, дадени на фирма, която не е построила нито един километър – държавната „Автомагистрали“. И предвиждането на експерта: „Магистрала“Хемус“ няма да е готова до 2030 година“.

Къде отидоха изнесените в сакове и чували 60 млн.лева?

 

3.

Атанас ИЛКОВ, МВР министър:

„Постигнатите резултати по всички показатели превишават тези от предходните избори“

127 машини повредени (случайно ли?); видеозаписи, документиращи откровена договорка между членове на секции за фалшифициране на вота; намерени списъци на избиратели, които ще получат опрощение на дълг, дърва или пари на ръка… „Специализираните“ операции с участието на страховити маскирани полицаи не ни убедиха в тяхната ефективност. В определени райони на страната ни хората гласуваха „единодушно“ в подкрепа на един „магнетизиран“ кандидат-депутат; в една съседна нам държава други гласоподаватели, без дори да знаят езика ни, дадоха „рамо“ по традиция на Властелина на порциите…И нито дума за това от вътрешния министър, защото „два закона“ му забранявали да казва за коя партия са се купували гласове,  нито как вървят досъдебните производства, по които можели да се произнасят само прокурорите. Иначе имаме гражданско общество, което би трябвало да бъде осведомявано как се защитават неговите интереси.

 

2.

Веселин ВУЧКОВ, Бивш вътрешен министър:

„МВР не е прекрачило втората половина на 20 век“

Ами времето на милиционерите е комфортно и безотговорно – защо да се прекрачва? Че МВР е най-нереформираното ведомство е всеизвестно. Но никое управление досега – най-малко това на „колегата“ им Борисов! -  не прояви политическа воля да го стори. Според Веселин Вучков МВР се нужда от външна фигура, която да е представител преди всичко на гражданското общество. Всички ние го желаем. Но май остава в сила защитната позиция: „В МВР - реформа всяка забравете!"

 

1.

Румен РАДЕВ, президент на България:

„Чакам МВР да каже как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции“

Когато един президент така директно оспорва обективността на изборите, значи има достатъчно основания да го прави. Като примери за класически риторични въпроси са питанията му: „Дали са използвани държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй, както и коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?“

И в ответ – като класическа наглост е докладът на вътрешния министър и самооценката на служебния премиер Главчев за „отлично“ свършена работа.

  

Георги К. СПАСОВ

 

 

 




Loading...