bta20250131.jpg
В Пазарджик е особено видим българският принос към свободния достъп до културата. Това каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев, който откри местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Националния пресклуб на БТА в Пазарджик. За провеждането на дискусията специално се избрани дните на юбилейното 50-о издание на Международния фестивал Зимни музикални вечери “Проф. Иван Спасов”, който започва през 1976 г. и архивите на БТА пазят много свидетелства за него през тези години. Копие на първите публикации Кирил Вълчев подари на кмета на Пазарджик Петър Куленски. 
"Снощи на откриването на фестивала достъпът до пълната зала беше свободен и безплатен, каквато е традицията. Това става на фона на много скъпите билети за такива фестивали на други места в Европа", каза Вълчев. Той припомни, че концертите на симфоничния оркестър в Пазарджик са също безплатни всеки четвъртък, а симфоничният оркестър в града се издържа от общината. Това е още един добър пример за осигуряване на достъп до култура, какъвто има и със симфоничния оркестър в Сливен, подчерта генералният директор на БТА.
Международният фестивал Зимни музикални вечери “Проф. Иван Спасов” започна с програма, която показва, че лесният достъп до култура в България винаги е съчетавал българското с идващото от останалата част на Европа - след рапсодия “Вардар” на Панчо Владигеров прозвучаха Концерт за пиано и оркестър No. 5 на Лудвиг Бетовен и симфоничната поема “Макбет” на Рихард Щраус, каза Вълчев. Като пример за вековната традиция млади българи да се учат в други европейски страни и да се завръщат в България, пренасяйки в родните си места най-доброто от културата на останалите европейски народи, Вълчев посочи 26-годишния пианист Емануил Иванов, който беше солистът на концерта от Бетовен. Той е роден в Пазарджик, студент е с пълна стипендия в Кралската консерватория в Бирмингам, но често свири в България. 
Кирил Вълчев направи кратка ретроспекция на големите културни събития в Пазарджик и на известни личности, които са допринесли не само за културата на региона, но и въобще за развитието му и формирането му като център. Споменати бяха маестро Георги Атанасов, чието име носи залата с един от малкото органи в България, в която се провежда фестивалът, проф. Иван Спасов, чието име носи фестивалът, Константин Величков, няколко важни културни институции, като читалище „Виделина“, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, самият Станислав Доспевски, а също Райко Алексиев, Теодор Траянов и много, много други видни пазарджиклии, оставили културна следа в миналото ни. 
Кирил Вълчев подчерта, че благодарение на много личности и разбирането на местните управници, че съгражданите им трябва да имат достъп до културните достижения на Европа, Пазарджик се превръща от основаното през XV век като селище за малък пазар в едно от културните средища на България. 
БТА също дава принос за по-добър достъп на българите до културата чрез своята специализирана емисия за знание и култура ЛИК и подобни разговори в 42-та национални пресклубове в страната и чужбина като настоящия по проекта "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" в Пазарджик. 
Проектът на БТА "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" с подкрепата на Европейската комисия цели да разказваме за обмяната на знание между хората в България и на Балканите и хората от останалата част на Европейския съюз (ЕС), така че взаимно да опознаваме приноса си в общия ни живот в ЕС, подчерта Вълчев. Той допълни, че обичайно чуваме, че България получава пари от ЕС и в съзнанието остава това, че българите сме тези, които само печелят от участието си в съюза, но истината е, че и ЕС печели от българите, както печели и от останалите европейски народи. Смисълът на тези срещи е да се вижда съвременният принос, подчерта генералният директор на БТА.
"На откриването на проекта във Велики Преслав бе дискутирано включването благодарение на България на кирилицата като трета азбука в ЕС. В Пловдив, където се включи и Университетът за хранителни технологии - за приноса на България в областта на храните, защото целите Балкани имат едни от най-вкусните храни в цяла Европа", каза Вълчев. В Монтана конференцията се проведе на празника на обявяването ѝ за град след Освобождението, след като градското ѝ развитие започва в началото на новата ера, когато римляните превръщат местното селище във военен лагер Монтанезиум. Така Монтана е българският принос в разбирането за съвременния град, като едно от нещата, които ни свързват в Европа. В Петрич, като град на две граници с Гърция и с Република Северна Македония, със силно развит бизнес, страната ни е пример за предприемчивия дух на българите с идеи, от които Европа се възползва, подчерта Вълчев. Той припомни и акцентите в други градове, в които са реализирани инициативи по проекта. 
Пазарджик е дал много на културата, посочи и кметът на община Пазарджик Петър Куленски. Той изказа благодарност към Симфоничния оркестър на Пазарджик и към главния му художествен ръководител маестро Григор Паликаров за инициативата на юбилейното издание на Зимните музикални вечери да покани прославили града ни музиканти и изпълнители. Куленски благодари и на БТА за това, че оценяват усилията, които общината полага в областта на културата. Кметът  заяви още, че Община Пазарджик е предвидила много културни активности през тази и през следващата година и припомни, че са положени усилия да бъде възстановен балетът и се търсят възможности и за възстановяване на пазарджишката оперета.  
За европроектите в Област Пазарджик и в Община Пазарджик говориха областният управител Валентина Кайтазова и заместник-кметът Нино Ненов. Валентина Кайтазова отправи поздрав към учениците от гимназия „Иван С. Аксаков“, които участваха в конференцията и които са двукратни носители на голямата награда на Бюрото на Европейския парламент в България. Тя посочи още, че училищата в областта реализират изключително успешни проекти за STEM пространства. 
Община Пазарджик има проекти на стойност над 200 млн. лева.Като встъпихме в длъжност те бяха 46 на брой на стойност 170 млн., каза заместник – кметът на община Пазарджик Нино Ненов и посочи, че за една година те са били увеличени. Изпълняват се над 60 мерки в направление инфраструктура, мерки, които са подобрили качеството на живот и образованието в общината. 
Новата европейска многогодишна финансова рамка, която започва да се разписва, за пръв път от 20 години ще бъде коренно различна, защото за пръв път ще се харчат пари за дейности като отбрана и насърчаване на индустрията в сектора. Това каза в Пазарджик евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.
"Разтревожен съм от това, че не можем да вземем милиардите европейско финансиране, с което разполагаме. За мен това е пропусната полза на квадрат, защото нямаме достатъчно свои пари и защото те вече са одобрени и български, а ние не можем да ги използваме", заяви Андрей Новаков. Той изрази надежда, че редовното правителство ще има успех в това да навакса тези четири години, които, според него са били пропуснати в кратковременни редовни правителства и множество служебни. 
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кметът на Пазарджик Петър Куленски подписаха договор за медийно партньорство за популяризиране на календара на културните събития. 

bta20250131a.jpg


Loading...