
10 февруари е Ден на пчеларя, който е израз на признанието към хората, които полагат усилия за се грижат за пазителите на природата и на живота въобще – пчелите.
За да има здрави и силни пчелни семейства, са необходими не само благоприятни условия, но и хора с познания, загриженост и всеотдайност.
Здравето на пчелите е пряко свързано със състоянието на околната среда. Изследването на меда дава информация за чистота на природата. Методът се нарича BeeOmonitoring и се използва от DEVIN. От 2019 г. насам именно пчелите, отглеждани в защитената вододайна зона на Девин, помагат на DEVIN да следи за чистотата около извора.
Всяко тримесечие проби от полена, събиран от пчелите, се изпращат в лаборатория в Белгия и се анализират по 22 показателя, сред които за наличието на пестициди и тежки метали. Πpaвят ce и дoпълнитeлни изcлeдвaния зa pacтитeлнoтo биopaзнooбpaзиe и cъcтoяниeтo нa oĸoлнaтa cpeдa в paйoнa. Всички изследвания досега показват пълно отсъствие на пестициди и тежки метали в пчелния полен, което доказва чистотата на природата в района на извора. Данните сочат, че през пролетно-летния сезон, когато пчелите са най-активни, 85,7 до 95 на сто от събрания полен произхожда от диви растителни видове, включително жълт кантарион, дъб и бял равнец. Среща се и един от защитените растителни видове в цяла Европа, многогодишното тревисто растение обикновено кървавиче (Persicaria bistorta).
На 10 февруари всички притежатели на кошери и пчелни семейства празнуват и отдават признанието си на стожерите на природното равновесие - пчелите, чието здраве и оцеляване зависят от нашите усилия.