top10tsitati.jpg

ТОП 10

НА ЦИТАТИТЕ ОТ СЕДМИЦАТА 24.02 – 02.03

 

10.

Стефан МАНОВ, член на Обществения съвет към ЦИК:

„Благодарение на машините и видеонаблюдението се събраха толкова доказателства за манипулации на вота

Открити са разминавания в 46,75% от проверените секции, което даде основание на Конституционния съд да поиска от ЦИК да преизчисли резултатите от последния парламентарен вот. Категорично доказателство за необходимостта от машинно гласуване, което да гарантира адекватно представителство на избирателите в Народното събрание.

 

9.

Андрей КАЛОВ, украинец:

„Европа, Украйна, България - ние всички сме близки и сме в едно и също положение: един тиранин е готов да се разправи с нас“

Той е родом от окупирания град Каховка в Херсонска област. Руснаците бомбардират дома му, семейството му губи всичко, което е изградил. Сега провежда кампании за събиране на средства за украинската армия. Изглежда добре запознат с положението у нас: „На вашите местни руски колаборационисти им е обещана много власт. За да я получат, те трябва да осигурят промяната на политическия курс. И те ще направят всичко възможно, за да постигнат това. В някакъв момент на хората, които хвърлят камъни и горят фигури, ще бъдат дадени оръжия. И когато получат възможността да пролеят първата капка кръв, пътят на агресия ще бъде необратим".

Предупреждение, което е достатъчно тревожно, за да го игнорираме.

 

8.

Радек СИКОРСКИ, външен министър на Полша:

Всеки път, когато Русия е била нападана, тя е нахлувала 10 пъти“

Това изказване на Сикорски в Съвета по сигурност на ООН е предизвикано от обвиненията на руския представител в СС на ООН Василий Небензя, който нарече Украйна „клиент на Запада“, правителството – „престъпен киевски режим", а управляващите – „нацисти". Нещо повече: той заяви, че Полша е нападнала Русия по време на Втората световна война! Какво да мислим за учебниците по история в Русия и получените от тях „знания“, след като официални руски представители в ООН изговарят такива абсурдни неистини?

 

7.

Володомир ЗЕЛЕНСКИ, президент на Украйна:

„Благодарен съм на Тръмп и на народа на САЩ за помощта. Вие ни помогнахте да оцелеем. Уважавам президента и американския народ. Не смятам, че сме направили нещо лошо“

Извинение? Благодарност? За това, че редкоземните минерали на Украйна са по-важни от суверенитета и териториалната й цялост? Че попарвате надеждите й за членство в ЕС и НАТО? Че я третирате като „месомелачка“, за която вече не достига „месо“?

Президентът и вицепрезидентът на САЩ се опитаха да превърнат президента на Украйна в боксова круша, върху която може да упражняват каквито си искат удари. Те истински се наслаждаваха на унижението, на което подлагат човека, който вече три години стоически изнася на гърба си съпротивата на своя народ срещу руския агресор.

Тази историческа среща на 28 февруари 2025 година в Белия дом се превръща в тревожен ТЕСТ за съвестта и морала на цялото човечество.

 

6.

Доналд ТУСК, премиер на Полша:

„Скъпи украински приятелю, ти не си сам“

След гаврата в Белия дом Зеленски получи мощната подкрепа на най-силните европейски лидери.

Еманюел МАКРОН, президент на Франция:

„Има агресор, който е Русия, и народ, който е подложен на агресия – това е Украйна. Ако има един-единствен човек, когото всички сме чували да ни заплашва с ядрено оръжие, който си играе на Трета световна война, не трябва да го търсим в Киев. По-скоро трябва да го търсим в Москва“

Олаф ШОЛЦ, канцлер на Германия:

 „Никой не иска мир повече от гражданите на Украйна! Ето защо ние заедно търсим пътя към траен и справедлив мир. Украйна може да разчита на Германия - и на Европа".

Джъстин ТРЮДО, премиер на Канада:

„Русия незаконно и неоправдано нахлу в Украйна. Вече три години украинците се бориха със смелост и издръжливост. Тяхната борба за демокрация, свобода и суверенитет е борба, която има значение за всички нас. Канада ще продължи да стои до Украйна и украинците в постигането на справедлив и траен мир".

Джорджа МЕЛОНИ, премиер на Италия:

Това, което е необходимо, е незабавна среща на върха между Съединените щати, европейските държави и съюзниците, за да говорим откровено за това как възнамеряваме да се справим с големите предизвикателства днес, като се започне с Украйна, която защитихме заедно през последните години и тези, с които ще бъдем призовани да се изправим в бъдеще.

Антъни АЛБАНЕЗЕ, премиер на Австралия:

„Ние ще продължим да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, защото това е борбата на една демократична нация срещу авторитарен режим, воден от Владимир Путин, който очевидно има империалистически планове не само за Украйна, но и в целия регион".

Ларс Локе РАСМУСЕН, външен министър на Дания:

„Това е жесток удар за Украйна. Трябва да има място за силни разговори - дори между приятели. Но когато това се случва пред такива камери, има само един победител. И той седи в Кремъл".

Урсула фон дер ЛАЙЕН, председател на ЕК:

„Вашето достойнство почита смелостта на украинския народ. Бъдете силни, смели, безстрашни. Никога не сте сами, скъпи президенте. Ще продължим да работим с Вас за справедлив и траен мир".

Мая САНДУ, президент на Молдова:

„Истината е проста. Русия нахлу в Украйна. Русия е агресорът. Украйна защитава свободата си - и нашата. Ние стоим до Украйна".

Педро САНЧЕС, премиер на Испания:

Украйна, Испания стои с вас".

Йонас Гар СТЬОРЕ, премиер на Норвегия:

„Това, че Тръмп обвинява Зеленски в заиграване с Трета световна война, е дълбоко неразумно изявление, от което се дистанцирам. Норвегия подкрепя Украйна в тяхната борба за свобода. Надяваме се, че администрацията на Тръмп също разбира значението на справедливия и траен мир в Украйна".

Петр ПАВЕЛ, президент на Чехия:

„Ние подкрепяме Украйна повече от всякога. Време е Европа да увеличи усилията си".

Дик СХОФ, премиер на Нидерландия:

„Нидерландия продължава да подкрепя Украйна. Особено сега. Искаме траен мир и край на агресивната война, която Русия започна“

Маргус ЦАХНА, външен министър на Естония:

„Единствената пречка за мира е решението на руския президент Владимир Путин да продължи своята агресивна война. Ако Русия спре да се бие, няма да има война. Ако Украйна спре да се бие, няма да има Украйна. Подкрепата на Естония за Украйна остава непоколебима.“

 

5.

Киър СТАРМЪР, премиер на Великобритания:

„Ние ще бъдем с вас и с Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“

Украинският президент Зеленски беше посрещнат на „Даунинг стрийт“ с радостни възгласи от събралото се множество. Двамата подписаха заем от 2,26 милиарда паунда за украински военни доставки, който ще бъде изплатен с помощта на печалби от замразени руски активи. Зеленски ще има среща и с крал Чарлз III.  Силен символичен знак на уважение към него и страната му.

Британците винаги са имали смелостта да застанат на страната на по-слабия.

 

4.

Росен ЖЕЛЯЗКОВ, министър-председател на България:

„Украйна, бъди смела и силна. Ние сме до теб“

След битката „един срещу двама“ в Белия дом българският премиер, макар и с известно забавяне, излезе с официална позиция на правителството. Звучи в синхрон с общото настроение в ЕС, само дето употребата на предлога „ДО“ ми изглежда в някаква степен неутрална. Може би вместо него трябваше да се използва „С“ или „ЗАЕДНО“? Нюансите в дипломатическия език са важни.

 

3.

Румен РАДЕВ, президент на България:

„Позицията на правителството за Украйна е губеща“.

Очаквано изявление. И отново нюанс – „ГУБЕЩА“ позиция! Защо не „НЕПРАВИЛНА“? Или „НЕМОРАЛНА“? Защото може да е „правилна“ или „морална“, но губеща? Тоест, влиза се в лексиката на задокеанския търгаш, за когото политиката е търговия на едро – или печелиш, или губиш?

 

2.

Ивайло МИРЧЕВ, депутат от „Демократична България“:

Позицията на Радев за Украйна е безгръбначна“

И заради тази позиция, твърди Мирчев, президентът ни не е поканен на срещата на европейски лидери в Лондон. Допреди няколко години Радев имаше като че ли едно по-балансирано отношение към войната в Украйна. Напоследък той все по-открито застава на пропутински позиции, маскирани зад иначе прекрасния призив за мир. Може би защото вече се чувства по-комфортно сред съмишленици като Виктор Орбан и Роберт Фицо, премиери съответно на Унгария и Словакия?

 

1.

Киър СТАРМЪР, премиер на Великобритания:

„Лондон, Париж и Киев ще представят на Тръмп проект за мирно споразумение за Украйна“

Това заяви британският министър-председател, който е домакин на среща на европейски лидери за Украйна. Великобритания и Франция ще работят по проект за мирно споразумение за Украйна заедно с Киев, за да го представят пред американския президент Доналд Тръмп.

Добре е емоциите да отстъпят място на продуктивния разум.

 

 

Георги К. СПАСОВ

 

 

 




Loading...