
По повод 120-та годишнина на Ротари Интернешънъл президентът на Ротари клуб-Пазарджик 2024-2025 г. Мирослав Лисков разказа пред екип на ПАмедия важни факти от историята на ротарианството:
На 23 февруари 1905 година Пол Харис, млад юрист, се среща с трима свои приятели - Силвестър Шиил, търговец на въглища, Густавус Е. Лоер, минен инженер и Хирам Шори от шивашкия бизнес. Чувствайки се самотен в разрастващия се американски град Чикаго, щата Илинойс, той споделя с тях една идея - създаване на клуб, в който да членуват по един представител на всеки бизнес и професия. Решава се всяка следваща сбирка да предоставя възможност на членовете да се запознават с призванията на колегите си и да представят своя бизнес, а седмичните сбирки да стават на територията на отделните членове, които се редуват. Редуването е, за да се запознава всеки от членовете с професията и бизнеса на другия. Оттук и името Ротари (“rotary” - въртящ). Девизът възприет Ротари е “Service Above Self” - “Служи над собствените си интереси”.
С общите си усилия членовете Ротари работят по много глобални и регионални проекти. Като реализирането на най-мащабният глобален проект продължава повече от 30 години е борбата с полиомиелита (детския паралич) и неговото ликвидиране в световен мащаб. Към днешна дата смело можем да кажем, че остават само две страни в света с огнища на тази болест.
Днес в Ротари членуват над 1,4 млн. ротарианци - мъже и жени, обединени в над 46 000 клуба в над 200 страни по света.
Опитите за създаване на Ротари клуб в България започват през 1921 г. в гр. София, а най-ранният документ, в който се споменават целите и задачите на Ротари е едно писмо на българина Събо Николов, член на Ротари в Масачузетс, САЩ от 1926 г. След няколко неуспешни опита, към 1932 г. се появява "подходящият човек на подходящото място" - това е видния софийски юрист, публицист и политик, д-р Н. П. Николаев. Безспорен е приносът му, заедно с още няколко инициатора - д-р Недков, Петко Бояджиев, инж. Кадийски, журналиста Велико Христов, на чиято неуморна, грижлива и точна дейност се дължи свикването на групата от 16 ентусиасти, които на 22 април 1933 г. подписват протокола за учредяване на първия в България Ротари клуб. На 4 ноември 1933 г. на клуба е връчена официално грамотата за чартирането му. За съжаление, под неприкрития натиск на националсоциалистическа Германия, през декември 1940 г. е приет Закон за защита на нацията, в раздел І на който, в списъка на забранените организации е включен и Ротари клуб. Така завършва първата част от историята на ротарианството в България. След промяната на властта и в началото на демократичните процеси в България, у няколко души почти едновременно възниква идеята за възстановяването на ротарианството у нас.
На 10 октомври 1991 г. Ротари клуб София е чартиран отново от Ротари Интернешънъл. Към днешния ден в България има 87 Ротари клуба, 21 Ротаракт клуба и 43 Интеракт клуба с над 2000 ротарианци в почти всички големи градове. От началото на възстановяването на ротарианското движение досега българските ротарианци са помогнали на нашето общество с програми и действия за много милиона долара.
Ротари клуб - Пазарджик е част от голямото семейство на Ротари Интернешънъл и е официално чартиран на 6.12.1994 г. Спонсори на клуба са РК Кавала, Гърция и РК Пловдив, България. За негов чартър-президент е избран инж. Костадин Зяпков. РК Пазарджик е осмият чартиран клуб за България, т. е . един от първите клубове и това е голяма гордост за града ни и за нас – ротарианците.
През своя 30 -годишен клубен живот Ротари Пазарджик изпълнява поредица проекти, които не оставят съмнение, че целите на организацията - работа в полза на обществото, са потвърденото верую на нейните членове и го правят един от водещите в страната.
Какво направи Ротари в Пазарджик за 30 години:
Като за начало започва със събиране на храна, дрехи, обувки и санитарни принадлежности за домове за деца Подпомогнати са завършващите средното си образование деца-сираци с официални дрехи за техния абитуриентски балове. Ежегодно ротарианците се включват в борбата с полиомиелита чрез дарения на Фонадация Ротари. С приятелите от РК Бат Пирмонт, Германия, е реализиран проекта „Деца в беда“. По идея на арх. Христо Герасимов е възстановен най-стария културен паметник в гр. Пазарджик - Старата часовникова кула. Извършен е ремонт на дома за безпризорни деца и на училището за деца с умствена изостаналост. Създадена е оранжерия в помощното училище с цел създаване на трудови навици у децата. Организирани са две кухни за даване на топъл обяд на социално слаби деца, които работят над 15 години. Доставена и въведена в експлоатация е медицинска апаратура за двете детски отделения и КАРИТ на МБАЛ – Пазарджик Ротарианци участват с дарение в изграждането на паметник на първия български ротарианец – Събо Николов, изграден в гр. Панагюрище. Създадени са и обзаведени компютърни кабинети в Математическа гимназия „К. Величков“, Езикова гимназия „Б. Брехт“, гимназия „ Иван С. Аксаков“, Професионална гимназия по механоелектротехника, Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев“ – детски отдели, Детска градина „Калина Малина“. Тези кабинети са обзаведени с всичко необходимо и модерно за времето си оборудване. отпечатана е книгата „История Славянобългарска " и много други книги, част от които се дарени на регионалната библиотека за ползване от обществеността. Изработен е и поставен пред сградата на театъра знака на Ротари Интернешънъл в чест на 15 годишнината от чартирането на клуба; като свой проект клубът създаде клуб за ученици от 14 до 19 години, който действаше в продължение на 6 години, но паради заминаване на членовете му да учат своето висше образование, дейността му бе прекратена. Ежегодно ротарианци даряват пакети с храна на децата от с. Алеко. Съвместно с РК Бад Пирмонт бе направен ремонт в училището. Проведен е скрининг за диабет на всички деца от детските градини в общината, чийто родители са дали съгласие за това. Всяка година за Коледа съвместно с Ротари клубове Хамелн, Бад Пирмонт, Холцминденед ротарианци правят коледни подаръци: играчки и дрехи на деца от домове. Реализирани са над 20 дарения за учебни заведения, за подобряване на тяхната материална база и оборудване.
През годините РК Пазарджик способства за създаването на още три ротари клуба в областта – РК Панагюрище, РК Велинград и РК Пазарджик-Бесапара.
Разказа: Мирослав Лисков - Президент на Ротари клуб Пазарджик 2024 - 2025 г.: