top10tsitati.jpg

ТОП 10 НА ЦИТАТИТЕ ОТ СЕДМИЦАТА

03.03 – 09.03

10.

Шон БЕЙКЪР, режисьор:

„По време на пандемията загубихме 1000 кина само в САЩ, а така губим и основна част от културата. В момент, в който светът е разделен, това е много важно" 

С филма си „Анора“ Бейкър стана първият човек, спечелил четири „Оскара“ за един и същи филм. Петият приз за лентата отиде при 25-годишната Майки Мадисън в главната роля на еротичната танцьорка Анора.

Жалко за 62-годишната Деми Мур, която изглеждаше фаворитка за тази награда. Какво да се прави: „еротичната“ младост е „докоснала“ повече сърца.

9.

„КВАДРАТ 500“:

„Тук не е Москва!“

Такива бяха скандиранията на публиката при откриването на изложбата „Изкуството да си непослушна", когато видя руския посланик Елеонора Митрофанова. Изглежда невъзпитано, но е в синхрон с „естетиката“ на анонимната артистична група „Герила Гърлс“ и общото настроение в демократичните среди.

8.

Юнас Гар СТЬОРЕ, премиер на Норвегия:

 „Искам да предложа на другите партии в парламента да се срещнем днес следобед, за да обсъдим и да се споразумеем за значително увеличаване на програмата „Нансен“ за подкрепа на Украйна тази година“

По този начин Норвегия стана поредната европейска страна, която реши да увеличи разходите си за отбрана и да продължи подкрепата си за Украйна, след като американският президент Доналд Тръмп замрази военната помощ за Киев.

Знаем: всяко действие поражда противодействие.

7.

Джон ХИЙЛИ, британски военен министър:

„Ние сме решени да постигнем сигурен, траен мир в Украйна, което означава да поставим Украйна във възможно най-силната позиция за предотвратяване на връщане към руската агресия“

Това е заявил британецът на своя американски колега Пийт Хегсет при срещата им в Пентагона. Британското правителство сключи сделка с компания за отбранителни технологии, която ще позволи на украинските въоръжени сили да използват по-модерни бойни дронове в Черно море. Странно е, че за първи път традиционните приятели САЩ и Великобритания имат радикално различни позиции по отношение на войната в Украйна. Може би защото солидарността не може да бъде калкулирана като сделка?

6.

Себастиан ЛЬОКОРНЮ, френски министър на отбраната:

„В контекст, в който възможните мирни преговори в Украйна все още изглеждат повече като празни приказки, отколкото като реалност, подкрепата за Киев остава приоритет за европейските съюзници“

Благодарение на лихвите от замразените руски активи Франция ще мобилизира нов пакет от 195 милиона евро, за да помогне на Украйна на военно ниво. „Тази сума ще даде възможност за доставка на 155-милиметрови снаряди, както и на бомби AASM, които въоръжават украинските Mirage 2000"- казва френският министър.

Много трудно – ако не и невъзможно – е да се запълни огромната празнина във военната подкрепа на Киев, оставена от Щатите след отказа им от ангажиментите, поети от предишната администрация.

5.

Юлия ТИМОШЕНКО, лидерът на парламентарната група „Баткивщина" в украинската Рада:

Бруно Кал за първи път потвърди официално това, което не ни се искаше да повярваме. Някой е решил да плати „изтощението" на Русия с цената на самото съществуване на Украйна и на живота на стотици хиляди украинци заради сигурността на Европа"

Бруно Кал е шефът на германското разузнаване и според него, ако войната в Украйна приключи преди 2030 година, това ще позволи на Русия да използва ресурсите си за агресия срещу Европа по-рано от очакваното. Следователно – нека кръвопролитията да продължат (така поне Тимошенко резюмира изказването му). Няма съмнение, че тази война дава шанс (колкото и да е цинично това) на най-силните държави да тестват в нея своите нови оръжия и военни тактики, да чертаят планове за бъдещето и мястото си в него – и, разбира се, всичко за сметка на народа на Украйна. А може би така е било винаги?

4.

Гитанас НАУСЕДА, президент на Литва:

„Няма нужда да обясняваме колко важна е тази среща, като Украйна купува ценното време за нас всеки ден, плащайки с кръвта си".

Това заяви литовският президент на срещата на върха в Брюксел, където лидерите на ЕС обсъждат план на стойност 800 милиарда евро за укрепване на европейската отбранителна индустрия, увеличаване на военния капацитет и предоставяне на спешна военна подкрепа за Украйна. Случва се „спешната помощ“ да е закъсняла – дано в случая тя да е навременна. 

3.

УКРИНФОРМ:

„Вражеският въздушен удар беше отблъснат от части за противовъздушна отбрана, подразделения за електронна борба, самоходни огневи системи на украинските военновъздушни сили и силите за отбрана. Самолети изтребители, включително Ф-16 и "Мираж 2000", също участваха в отбраната"

За първи път френски изтребители „Мираж 2000" се включиха в действията на украинската противовъздушна отбрана по отблъскване на руско нападение. Това закъсняло участие на френските изтребители има по-скоро морално значение, отколкото да е решаващо за изхода на войната. Но все пак е някакво начало.



2.

Филип БАПТИСТ, френски министър на висшето образование и научните изследвания:

„Много известни изследователи вече поставят под въпрос бъдещето си в Съединените щати. Естествено бихме желали да приемем определен брой от тях“

Франция е призовала изследователските институции в страната да обмислят как да посрещнат учените, които напускат САЩ в отговор на политиката на президента Доналд Тръмп. Откакто Тръмп се завърна в Белия дом, неговото правителство намали федералното финансиране за животоспасяващи изследвания и пристъпи към уволнение на стотици федерални служители, работещи в областта на здравеопазването и климата. Баптист призова ръководителите на изследователските организации да му изпратят конкретни предложения по темата, както за приоритетни технологии, така и за научни области. Университетът Екс-Марсилия в Южна Франция вече обяви, че създава програма, посветена на посрещането на американски изследователи, особено на тези, които работят в областта на изменението на климата. Да припомним, че Тръмп изтегли Вашингтон от Световната здравна организация и Парижкото споразумение за климата. Налага се абсурдната – но и доста мрачна! – аналогия с времето, когато САЩ приютяваха немски учени, бягащи от режима на Хитлер.

1

Асен ВАСИЛЕВ, бивш финансов министър: 

„Бюджетът е направен да захрани корупцията и да удари хората“

Изказването на Василев по предложения от правителството на Борисов-Желязков държавен бюджет е брилянтно по съдържание и изказ: с хладнокръвието на опитен хирург той прави безпощаден разрез на най-важния финансов закон, като последователно, аргументирано, конкретно и точно демаскира „добрите намерения“, така мелодраматично „защитени“ от Теменужка Петкова, и определя неразписаните в бюджета 7 млрд. лв. като „дестинация“ за „корупционния рай“ (Кирил Петков). Докато той говореше, в парламентарната зала имаше тишина. Когато вместо обиди, излагаш факти, това респектира.



Георги К. СПАСОВ









Loading...