
Синът му - проф. Велислав Минеков, дари първата скулптура на твореца и всичките лични архиви, ордени и награди на галерията на родния му град и на общината
В Пазарджик ще има алея на името на Величко Минеков, обявиха от Община Пазарджик. Величко Минеков е скулптор от световна величина, почетен гражданин на Пазарджик. В центъра на града има десетки негови творби, голяма част от които са дарени от него приживе.
Инициативата за алея на името на Величко Минеков е на Сдружение „Дружество на пазарджишките художници“, която среща изцяло подкрепа от Община Пазарджик за отдаването на заслужена почит към една от най-значимите фигури в българското изкуство – проф. Величко Минеков. Предложението на Дружеството на художниците е подкрепено и с подписка от 440 граждани.
Новата алея ще преминава през една от най-наситените с културно и художествено съдържание зони на Пазарджик – започва от Старата поща (Часовника), преминава покрай пл. „Константин Величков“, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Регионалния исторически музей, Младежкия дом и завършва при монументалната скулптура „Лъвът“ пред Държавния архив. Точно в тази централна част от Пазарджик се намира най-голямата експозиция на открито с творби на проф. Минеков в България – общо 21 скулптури, от които 19 са дарени на ХГ „Станислав Доспевски“, а други две - „Орфей“ и „Жажда“, са собственост на Община Пазарджик.
Монументални произведения на проф. Минеков има не само в Пазарджик. Скулптурата „Марица“, която се намира пред ДКТ „Константин Величков“, може да бъде видяна пред център „Кенеди“ във Вашингтон, а нейна версия от гранит – в парк Миделхайм, Белгия. „Орфей“ също е пред театъра в Пазарджик и в друга вариация – на площада в Търговище. „Спартак“е до ХГ „Станислав Доспевски“, а също и при входа на град Сандански. „Лъвът“, който се намира пред Държавния архив в Пазарджик, в два екземпляра може да бъде видян пред Съдебната палата в София. Скулптурата „Родина“ е пред Информационния център на Община Пазарджик и пред сградата на ООН в Женева и Световната организация по прехраната в Копенхаген.
Предложението за именуването на алея в Пазарджик на името на проф. Величко Минеков беше единодушно гласувано от Общинския съвет. По време на представянето на проекта, синът на проф. Минеков – проф. Велислав Минеков, сподели лични и вълнуващи истории за своя баща. С признателност към връзката на твореца с Пазарджик и региона, той обяви, че дарява на Община Пазарджик и Художествената галерия всички лични архиви, ордени и награди на твореца.
Професор Велислав Минеков дари и първата скулптура „Просещо дете“ на твореца на Общината - огромна по послание и човешка стойност. Очаква се дарението да включва и отличията на именития почетен гражданин от цял свят.
Алеята “Величко Минеков” ще е едно признание към големия творец, който никога не е губил връзката си с родния град. Проф. Величко Минеков е роден на 13 октомври 1928 г. в с. Мало Конаре. Автор на множество паметници и композиции в цялата страна и в чужбина, отличен с десетки награди. Още през 1979 г. е обявен за Почетен гражданин на Пазарджик. Автор е и на паметника на Съединението в Пловдив, на декоративна пластична стена и бюст на Людмила Живкова, на мемориал "Хан Аспарух" в Добрич. Негови творби се намират в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", Варненската градска художествена галерия "Борис Георгиев", художествената галерия "Станислав_Доспевски" в Пазарджик и други.
СНИМКА: АРХИВ ПАМЕДИЯ
