
Пазарджик все още е в дълг към паметта на Райко Алексиев
Днес се навършват 80 години от смъртта на писателя, художника и журналиста на родения в Пазарджик Райко Алексиев. Той е пребит до смърт на 18 ноември 1944 година. Няма разследване, няма задържани, няма съд и осъдени. Тъкмо обратното: само няколко месеца след смъртта му той е „осъден посмъртно“ по Дело №6 (известно като делото на интелектуалците) заради „антисъветска“ и „прогерманска“ пропаганда; заедно с него т. н. „Народен“ съд осъжда 101 писатели, художници, включително някои вече убити. Имуществото му е конфискувано в полза на държавата, а книгите му са забранени.
След смяната на комунистическия режим в страната през 1989 година е реабилитиран.
Писателят и общественик Георги К. Спасов днес ни припомни факта, че в родния му град Пазарджик продължава да няма паметник на Райко Алексиев, а от 2021 г. има само комитет за издигането на такъв паметник.
„Райко Алексиев е пазарджишкият Алеко Константинов – съпоставим с него както с таланта си, така и с трагичната си съдба; а и псевдонимите им – ЩУРЕЦ и ЩАСТЛИВЕЦ имат не само фонетична, а и смислова близост. Свободното и щастливо свирене на щуреца е метонимичен синоним на нравствената хармония на онзи, който се смята „за цар, майка му мечка!“, само дето много му се пуши, а няма четиридесет и пет стотинки, за да си купи тютюн. И двамата заради неподкупната си съвест печелят както уважението, така и тъмната омраза на властимащите.
Очакваме най-сетне ОбС да отдаде заслуженото на една от най-бележитите личности на град Пазарджик!“. С тези думи днес Георги К. Спасов се обърна към обществеността чрез Фейсбук страницата си, за да ни напомни за дълга, който всички имаме към паметта на великите хора от Пазарджик.