petar_vodenski.jpg
По покана на Лайънс клуб Пазарджик и пред членове и приятели на клуба посланик Петър Воденски представи тази вечер второто издание на книгата си "А иначе дипломацията е сериозен занаят". Гостът беше приветстван от президента на Лайънс клуб Пазарджик Христо Петков. Книгата и авторът бяха представени от адвокат Румен Петков. 
Първото издание на "А иначе дипломацията е сериозен занаят" е от 2013 година, но отдавна е изчерпано, а интересът към книгата е голям. 
Петър Воденски е дипломат. Завършил е Английската гимназия в София. В периода 1984-1992 е бил дипломат в Турция. Бил е генерален консул в Истанбул (1990) и посланик в Анкара (1991-1992), Кишинев (1995-2001) и Никозия (2005-2009). Два пъти е бил началник на Кабинета на министъра на външните работи - при Станислав Даскалов и Соломон Паси. „Навсякъде, където е работил, е работил за България, за българските интереси и е направил много за българите и в Турция, и в Кипър, и в Молдова“. Така го представи Румен Петков и допълни, че през 2010 г. Петър Воденски е разкрит като български разузнавач и е лустриран за това, че е работил и е защитавал Родината ни. „В книгата е описал много неща, които могат да бъдат написани и могат да бъдат известни. Много от нещата не могат да бъдат написани, ще си останат само за него, а ние можем само да се догаждаме за определени обстоятелства“, каза още Румен Петков. 
„Първото издание на "А иначе дипломацията е сериозен занаят" излезе в период на големи промени, но и сега е период на такива, посочи Петър Воденски. Промени предстоят по целия глобус, не само в България. Още Тръмп не е дошъл на власт след изборите, а промените започнаха. И на Изток, и в Европа… Зеленски се тресе какво ще стане по-нататък, Тръмп заяви претенции към Гренландия и Канада, към Панамския канал. Аз лично ще призная Тръмп, когато махне тая глупост със закачените капачки на пластмасовите бутилки“, пошегува се Воденски преди да отбие глътка вода. „През тези 40 години в дипломацията съм работил за България – нито съм работил за социалистическия интернационализъм, нито за евроатлантическите ценности. Гледал съм къде може да се намира България“, каза Петър Воденски и акцентира на няколко примера, с които се гордее и които са негов принос. Първата случка е от 1992 г., когато е бил посланик в  Турция. „Тогава се подписваше новият договор между България и Турция за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Тогава турците не бяха включили въпроса за българските имоти и тогава успях с една врътка, която после ми костваше кариерата, но успяхме българските имоти в Турция да ги включим в договора. И другият път, когато пак заложих кариерата си, е от Молдова, когато пак искаха да отнемат статута на българския район Тараклия, аз се застъпих за това и с подкрепата на Марин Райков успяхме да върнем статута на Тараклия“. Петър Воденски посочи много примери от кариерата си, когато е защитавал българските интереси и интересите на българи в чужбина. Присъстващите имаха възможност да дискутират с него относно  развоя на войната в Украйна, бъдещето на Европейския съюз и конфликтните точки на Изток, а в края на срещата всеки желаещ получи автограф от автора върху новото издание на "А иначе дипломацията е сериозен занаят". 
  
Катя Бузник



Loading...